دو کلمه حرف حساب

دو کلمه حرف حساب

یادم نیست کجا!
ولی جایی نوشته بود:
«‏اگر دنیا سه چیز نداشت
کاملاً بی‌ارزش بود.
کتاب، موسیقی و فوتبال!»

این سه، همه زندگی من است.

پیشنهادهای یک بنده‌ی نگارنده

پیداست از این غم کمر شهر خمیده...

دوشنبه, ۴ بهمن ۱۳۹۵، ۱۲:۱۵ ب.ظ

پدرم می‌گفت شب عملیات کربلای چهار عده‌ای از نیروها وقتی دیدند که عملیات لو رفته و همین طور داریم تلفات می‌دهیم هرچه دم دستشون بود رو برداشتند و زدند به قلب دشمن. می‌گفت اگر این کار رو نمی‌کردند شاید 12هزار شهید نمی‌دادیم. شاید الآن عده زیادی از اون 12هزار نفر زنده بودند و کنار خانواده‌هاشون بودند. 

می‌گفت فاصله حماقت با شجاعت به اندازه یک تار موست. یک تار مویی که ممکنه سرنوشت هزاران نفر رو تعیین کنه.

و حالا بعد از گذشت حدود سی سال از اون شب نفرین شده فاجعه پلاسکو رخ داد. پلاسکو یک فاجعه تمام عیار برای مدیریت بحران این کشور بود. فاجعه‌ای که من رو یاد شب عملیات کربلای چهار میندازه.

 اگرچه عده‌ای خاص و معلوم الحال دوست دارند تا از دل هر فاجعه‌ای حماسه آفرینی کنند! 

ولی فاصله حماسه و حماقت به اندازه یک تار موست!


موافقین ۸ مخالفین ۳ ۹۵/۱۱/۰۴
آقاگل ‌‌

خود نوشت نگاری

نظرات  (۱۹)

۰۴ بهمن ۹۵ ، ۱۲:۱۸ دچــ ــــار
شما رو یاد شب عملیات کربلای چهار میندازه.

یا پدرت رو :)
پاسخ:
خب اینکه منو یاد عملیات کربلای چهار میندازه منافاتی نداره با اینکه سنم قد نمیده! میتونست منو یاد جنگ جهانی دوم هم بندازه. لزومی نداره خودم در اون مکان و زمان حضور داشته باشم. همینکه در موردش خوندم و شنیدم کفایت میکنه.
فاجعه بود , به تمااام معنا :((
چقدر خوب گفتن پدرتون ..
پاسخ:
:(
البته درست نیست که به کار اون رزمنده ها بگیم حماقت ... عملیات هایی که این شکلی لو رفتن ولی انجام شدن ، زوایای مختلفی دارن که باید بررسی شون کرد. من راجع به کربلای چهار چیزی نمیدونم ولی والفجر مقدماتی رو زیاد راجع بهش تحقیق کردم. اونجا هم رزمنده ها توی یه عملیات لو رفته قرار گرفته بودن ولی اگر عقب نشینی میکردن و قسمت هایی رو عراق تصرف میکرد خیلی بد میشد برای ایران. اگر ایرادی وارد باشه به فرمانده های عملیات وارده ... و بالا دستی ها . نه به تحت فرمان ها

و البته ربطش به این داستان رو متوجه نشدم...
پاسخ:
همینه که میگم باریک تر از مو هست! 
یک موقعی هست شما اگه عقب نشینی کنی متضرر میشی. اینجا شما داری مقاومت میکنی و این یعنی حماسه سازی. 
ولی یک موقعی هست شما با کارتون دارید جون خودتون و چند نفر دیگه رو به خطر میندازید این حماقته. 
.
در جریان پلاسکو هم یک سری از این حماقت ها بوده! که نه تنها جون کسی رو نجات نداده باعث شده جون بقیه هم به خطر بیفته! و دقیقا همینطور که میگی در جریان کربلای 4 ایراد به فرمانده های عملیات وارده اینجا هم خیلی از ایرادات به فرمانده هاشون وارده. 
ربط دیگش هم اینکه سر یک سری اهمال کاری جون خیلی از جوون ها گرفته شد.
کی چیکار کرده تو پلاسکو؟!!
جریان چی بوده؟

پاسخ:
کامنت ... Aurora  و جوابش رو بخون متوجه منظورم میشی احتمالا.
قضاوت سخته...دقیقا بحث همینه اقاگل درک اینکه چی شجاعت بوده چی حماقت کاره ما نیست!
پاسخ:
دقیقا.

واقعا...
فاجعه تر از این یادم نمیاد...
(البته اگه بم و اینگونه سوانح رو جدا کنیم ازش! برای اونا چاره ای نبود! برای این خیلی کارا میشد کرد تا اتفاق نیوفته )
پاسخ:
ببین. بم حوادث طبیعی دخیل بود. شما شاید نتونی جلوی حوادث طبیعی رو بگیری.
ولی جلوی حوادث اینچنینی رو میشه گرفت! این مرحله اول.
مرحله دوم مدیریت بحران هست. که ما خیلی ضعیف عمل کردیم خیلی! اینجاست که فاجعه است! و اینجاست که فاصله بین حماقت و حماسه مطرح میشه.

به نظرم نمیشه و نباید انقدر راحت قضاوت کرد.
به جز اینکه قبلا اخطار داده شده بود و باید اون ساختمون ایمن سازی میشد یا سیستم اطفای حریق میداشت؛ در مورد نحوه کار آتش نشانها و پیش بینی اینکه آیا ساختمان فرو خواهد ریخت یا نخواهد ریخت، نمیشه به این راحتی قضاوت کرد. در مورد وظیفه آتش نشانها هم نمیشه نظر داد، اونها همیشه وارد میشن که کار خودشون رو بکنن نجات مردم یا خاموش کردن آتش، اما اینکه آیا میشد با ضرب و تقسیم امکان فرو ریختن ساختمون و در نتیجه وارد نشدن برای اطفای حریق رو پیش بینی کرد یا نکرد، در تخصص من که نیست...
پاسخ:
ببینین یک نمونه اش همین امروز. اول گفتند یک پیامک دریافت کردیم که چندین نفر در موتور خونه زنده هستند. ولی بعد تکذیب میشه! و امروز چهار جنازه رو از موتور خنه خارج میکنند! 
بعد برای اینکه احساسات مردم رو بتونن کنترل کنن شروع میکنن به حماسه سازی و قهرمان پروری. ولی چرا هیچکسی فکر نمیکنه اگر مدیریت بهتری بود الان یک عده زنده پیش خانواده هاشون بودند؟ و ایا اگه پیش خانواده شون بودن میشد گفت که دیگه قهرمان نیستند؟ حماسه ساز و قهرمان خوب یک قهرمان مرده است آیا؟

۰۴ بهمن ۹۵ ، ۱۴:۳۵ محمود بنائی
وقتی توی چنین شرایطی قرار گرفتین میتونید درباره اش نظر بدید! از بیرون گود نظر دادن کار آسونیه! مرز در عقل و جنون باریک است...

پاسخ:
من یک عضو این جامعه هستم؟ درسته؟ پس آیا بعنوان یک عضو از این جامعه حق ندارم نظر بدم؟ فقط باید بشینیم دور هم ما هیچ ما نگاه؟ و بشینیم شاهنامه سرایی کنیم؟ یک عده هم شروع کنن به تسویه حساب سیاسی؟ 
این وسط جون مردم برای یک عده همیشه بی ارزشه انگار.
نمیدونم!
حوصله شرح مجدد غصه یا قصه نیست! جوابم به بقیه کامنت هارو مطالعه کنین.
۰۴ بهمن ۹۵ ، ۱۵:۲۲ پرستو ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
من کلا به این ریختن و سقوط پلاسکو مشکوکم. هر چی فک میکنم می بینم نمیشه یه ساختمون ۱۷ طبقه با آتش سوزی سه طبقه اش بریزه پایین اونم با این ستونا، داخل پاساژ پلاسکو هم همچین کروکثیف نبود، تروتمیزش کرده بودن. منظورم اینه خیلی هم داغون نبود. به نظر من بدون مواد منفجره نمیشه همچین ساختمونی با این ارتفاع و ... بریزه. مشکوکه. نه که فک کنین دایی جان ناپلئونی فک می کنم ها ولی مشکوکه.
پاسخ:
ببینین چندتا عامل میتونه منجر به فرو ریختن ساختمون بشه. لازم هم نیست مواد منفجره باشه. وقتی یک ساختمون خیلی قدیمی دچار حریق میشه. وقتی از آب فراوونی برای خاموشیش استفاده میکنن باعث میشه مقاومت مصالح کاهش پیدا کنه. حرارت بالا هم یک عامل دیگه است. و بعد کافیه فقط یکی از طبقات فرو بریزه. طبیعتا احتمال داره دومینو وار دیگر طبقات هم فرو بریزه. چون ساختمون طی این سال ها مقاوم سازی نشده بوده. 

من دوست داشتم قالیباف اینقدررر مرد می‌بود که عوض اومدن دم به دقیقه جلوی دوربین و هی تبریک تهنیت واسه شهدا فرستادن، میومد مرد و مردونه استعفا می‌داد و اصلا همشون .... کاش یکی فقط میومد یه معذرت خواهی ساده می‌کرد....
ولی طبق معمول هرکسی فقط میاد از حماسه و شهادت و مردونگی حرف می‌زنه.... حرفم که زدنش سخت نیست :/
پاسخ:
تلخ تر از فرو ریختن ساختمون. و تلخ تر از فوت هموطنانمون این زشتی ها و پلشتی های سیاسی در این چند روز بود! چه این سمتی ها چه اون سمتی ها. کاری به آقای قالیباف و این ها هم ندارم. حتی معذرت خواهی هم میکردند مشکلی حل نمیشد. حتی اگر استعفا هم کنند سودی نداره. نه برای ما. نه برای اون مادری که فرزندش رو از دست داده. و اون فرزندی که پدرش رو از دست داده. درد این هاست. 

پدرم منم همیشه از فاو میگه. نمیدونم کدوم عملیاته ولی همیشه میگه اون عملیات حماقت محض بوده. ولی در کل منم موافقم فرماندهان ستاد اتش نشانی نباید اونها رو اینطور به کام مرگ میفرستادن هر چند بر این باورم که اگر به اونها تحمیل میشد که سریع از اونجا خارج شن حضور همون افراد عادی که سماجت بخرج دادن تا چک و سندهاشون رو بردارن مانع از خروج اون جوونها میشد . عمرا اونها جون خودشون رو نجات میدادن قبل از اینکه مردم رو به بیرون هدایت کنن. گناهه این اتفاق به گردن همه هست‌. مثل یه گردونه و چرخه هی یه توالی رو دور میزنه. 
پاسخ:
همون عملیات کربلای چهار هست. عملیاتی که باعث شهید شدن 12هزار نفر از جوانان این کشور شد. 12هزار نفری که امید داشتند به آینده هایشان. 
یکی از اشتباهات همین بود. من در جریان نیستم ولی اگر بلافاصله بعد از حادثه آتش سوزی ساختمان کاملا تخلیه میشد(آتش سوزی صبح بود و ریزش ساختمان سه ساعت بعد ساعت 11!) قطعا چنین حادثه ای رخ نمیداد. یا حداقل تلفات کمتری می داشت. بحث من سر گناه رو گردن کسی انداختن نیست. بحث سر اینه که یک سری ندانم کاری ها این وسط به قیمت جون مردم و جوان ها تموم شد. درد اینه. و درد اینه که حالا با قهرمان پروری و حماسه آفرینی سعی دارند این موضوع رو پبوشونن. این رو نمیفهمم.

ویه چیزه دیگه میخواستم بگم.درصد خیلی زیادی از تصمیمات ما بر اساس ضمیررناخوداگاهه اقاگل ضمیر ناخوداگاه خیلییییی قوی تر از خوداگاه یا منطقیه..بعدتازه در نظر بگیرید یه شرایط استرسی کوچیک پیش میاد کلا منطق میپره..من خودم کسی از دوستام مشکل پیشمیاد براش چنان منطقی وخوب براش تحلیل و تفسیر میکنم کفش میبره اونوقت تو زندگیه خودم همون مشکل میمونم..چپن ناخوداگاهم پیروزه..نه من همه..این روانشناسی اثبات شذه..وچه بسا خیرهایی که که فک میکنیم خیره و نیست..همون که میگن بیرون چاله وایسادی میگی لنگش کن البته اگه درست گفته باظم..تواون لحظه تو اوج فشار این تارمو نمیشه راحت فهمید اون دقیقا وسط ماجراست شما خارج و نتیجه رو میبینید!!!دراون لحظه اون همه فکر فشار شاید فکر میکردن۱۰۰۰نفر نرن ۱میلیون دیگه کشته میشن..به هرحال بنظرم نمیشه اسم حماقت روش گذاشت اقاگل
پاسخ:
اول اینکه امثال من یا شمارو نمیبرن آتش نشان کنند طبیعتا. خود این عزیزان از قبل میدونستند که این شغلشون یکی از پر مخاطره ترین کارهای ممکنه. فرماندهان مراکزشون حداقل باید 20سال سابقه کار داشته باشند. این حرف ها نیست. بحث من هم سر این نیست. اینکه کسایی که کشته و شهید شدند تو اون لحظه چه احساسی داشتند و چه طرز تفکری داشتند قطعا قبلا براش تمرین داشتند و قطعا با نمونه های واقعی زیادی هم مواجه شده بودند. و تجربه های زیادی داشتند. پس نمیتونی بگی طرف ناخودآگاهانه تصمیم گرفته. این از این.
 من با تصمیم های مدیریت بحرانشون مشکل دارم. مدیریتی که به بدترین شکل ممکن شکست خورده و حالا سعی داره با قهرمان پروری و حماسه نویسی این مدیریت فوق ضعیفش رو کمرنگ کنه. 

حرف شما رو قبول دارم و منطقی میاد به نظرم ... 

اما ای کاش قبول نداشتم.کاش مادر شهدا به بچه هاشون افتخار کنن نه اینکه تا آخر عمر فکر کنن که بچه هاشون قربانی حماقت بالادستی ها شدن... 

پاسخ:
الگوی خیلی از این مادران شهید مادر عمروبن جناده است. مادری که در روز عاشورا وقتی فرزندش شهید شد. و وقتی که سر پسرش رو براش آوردند. گفت سری را که در راه خدا دادم پس نمی گیرم! 
این مادران رو باید قدرشون رو دونست. باید ازشون سپاس گذار بود. 
ولی این ها باعث نمیشه که اشتباهات ریز و درشت مسئولین و بقیه روش سرپوش گذاشته بشه. اگر بچه هاشون قربانی حماقت بودند به نظرم اون شخصی که مرتکب این حماقت شده بوده مسئوله. و زیر دین اون مادر.

۰۴ بهمن ۹۵ ، ۲۱:۱۰ پرستو ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
والا مهندس شمایی آقاگل، ولی یه کم بعیده. ساختمون پودر شده، حتی یه اسکلت هم سر پا نمونده.
پاسخ:
شدنیه.

تضمینی.
۰۴ بهمن ۹۵ ، ۲۱:۴۰ محمود بنائی
متاسفانه ما گاهی فکر میکنیم چون عضوی از این جامعه هستیم حتما باید حرف بزنیم! حالا هر حرفی! هر جایی! گاهی فکر نمیکنیم یک حرف مثل یک کبریت میتونه بقیه را آتیش بزنه، یکدفعه به خودمون اجازه میدیم به یک سری که خواسته هاشون با ما یکی نیست، به کسانیکه حتی کل زندگی و عزیزاشون را دادن بگیم خس و خاشاک یا به خودمون اجازه میدیم که تلاش شجاعانه عده ای را حماقت بنامیم.
پاسخ:
بله حق با شماست! درستش اینه که سر رو چون کبک در برف فرو برد و گفت شکارچیی در کار نیست!
اگر شما منظور من رو نفهمیدی مقصر من نیستم!  هستم؟ 
من تلاش کسی رو جماقت نخوندم. ولی باید فرق حماقت و شجاعت و حماقت و حماسه رو بفهمیم.  وگرنه باید منتظر شبه حماسه های حماقت وار دیگه هم باشیم!

من از کربلای چهار یا از پلاسکو اطلاعات دقیقی ندارم که بتونم نظر بدم. ولی اینکه گاهی فرافکنی میشه و حماقت‌ها رو شجاعت جلوه میدن و سعی میکنن با نسبت دادن انواع القاب و مقامات به قربانی‌ها، دهن مردم رو ببندن، رو کاملا قبول دارم.
گذاشتن این پست، با وجود اینکه احتمالا میدونستین حاشیه‌ساز میشه، یکی از مصادیق شجاعته!

دوازده هزار نفر؟؟؟ الان بعد این همه سال، منی که برای اولین بار این عدد رو میشنوم شوکه میشم. انگار مدام بزرگترین عدد دنیا داره توی سرم میچرخه! خیلی خیلی ثقیله این ماجرا!
پاسخ:
بله متاسفانه در عملیات کربلای چهار دوازده هزارنفر جوان این مملکت شهید شدند. به این خاطر که عملیات لو رفت و پاتک خوردیم.  شهدای غواص از شهدای همین عملیات بودند. 
 
۰۵ بهمن ۹۵ ، ۰۱:۰۱ پرستو ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
چون شما میگی باشه قبول :)
پاسخ:
:)
۰۵ بهمن ۹۵ ، ۰۱:۱۷ محمود بنائی
باز هم فکر میکنید بقیه نمیدونن و شما دانای کلین! جالبه بدونید در حادثه 11سپتامبر 343 آتشنشان جان خودشونو از دست دادن...
میخوام بدونم اگه کسی وارد ساختمان نمیشد و از بیرون تماشا میکردن و بعد از از فروپاشی ساختمان جنازه عده ای از همطونامون را بیرون می آوردن؛ من، شمایی که از مدیریت غلط میگین و حتی کسایی که غصه دار مرگ آتشنشان ها شدن، چی میگفتیم؟ بی غیرت ها؟ ترسوها؟  

پاسخ:
توی همون ویکی پدیا یحتمل دیدی که اون حادثه نزدیک 3هزار نفر کشته بر جای گذاشت! چرا؟ چون جمله تروریستی بود. و چون در ساعت کاری حمله انجام گرفته بود و مردم در حال رفت و آمد بودند. درسته؟ اوکی؟ 
حالا من دانای کل نیستم خودت مقایسه کن برادر من با حادثه ای که در تهران رخ داد. اول که حادثه طبیعی نبوده حمله تروریستیهم نبوده. در ساعت کاری هم ساختمون دچار حریق نشده. و فرو نریخته. 3 ساعت پس از آتش سوزی ساختمون فرو میریزه. شما در اینجا مدیریت بحران میبینی؟ چرا یک سری از کسبه و کارگر ها داخل ساختمون بودن؟ این ها به غیر از حماقته؟ 
اون ادامه جمله ت که میگی اگه می ایستادند بیرون و تماشا میکردن تا ساختمون فرو میریخت و اینارو هم حقیقت اصلا لازم نمیدونم جواب بدم! چون نشون داد کلا نفهمیدی من چی گفتم! و فقط زاویه گرفتی. و داری بحث میکنی.
۰۵ بهمن ۹۵ ، ۰۷:۱۸ محمود بنائی
نه ویکیپدیا را ندیدم و فقط درباره حوادث مشابه در سراسر دنیا، نحوه انجام عملیات اتفا حریق، تجهیزات آتش نشان های ایران و دنیا و... جستجو کردم.
خوبه که خودتون متوجه منظور خودتون میشین! و خوبه که برای سوال آخر جوابی ندارید چون باز هم فقط خودتون متوجه میشدید.

ارسال نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">