دو کلمه حرف حساب

دو کلمه حرف حساب

یادم نیست کجا!
ولی جایی نوشته بود:
«‏اگر دنیا سه چیز نداشت
کاملاً بی‌ارزش بود.
کتاب، موسیقی و فوتبال!»

این سه، همه زندگی من است.

تمام نوشته ها و نا نوشته های چند روز گذشته

سه شنبه, ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶، ۱۱:۵۸ ب.ظ

چند روز پیش توی وبلاگ مترسک این پست رو خوندم. راستش این روزا به این فکر می‌کنم که آیا اون جوونی که سر چار راه گل می‌فروشه هم حق رای داره؟ اونی که روزی 16 ساعت توی معدن کار می‌کنه چی؟ پیرمردی که تنها درآمدش 45تومن یارانه است و توی روستاهای اطراف ما زندگی می‌کنه چی؟ آیا حق رأی داره؟ یا رأی گیری هم فقط مختص یک عده خاصه؟


دو

توی وبلاگ گندم وقتی دیدم چه حامیان آقای رئیسی چه حامیان آقای روحانی علاقه مندند که با ان‌شالله و به یاری خدا کاندیداشون رأی بیاره یاد یک ضرب المثل فوتبالی افتادم که می‌گه: "اگر قرار بود خدا در نتایج فوتبال دخالت کنه باید همه بازی‌ها مساوی می‌شد!" 


سه

مورد سوم رو وقتی آقای کازیمو به این خوبی بیان کرده چرا من باید دیگه حرفی بزنم؟ هوم؟ این مورد رو:

"در تاریخ انحطاط ما، در جامعه‌ی بی‌تفکر، این که یک جوان رأی آوردن یکی از نامزدهای ریاست قوه‌ی مجریه را بمنزله‌ی رهایی از سیاهی و ظلمت و نکبت، و رأی نیاوردن او را بمثابه‌ی درافتادن در تاریکی و رنج و تباهی بداند نبایستی چندان غیرعادی تلقی شود. دوری از اعتدال با تاریخ جدید ما عجین است و یکی از نتایج طبعی آن دادن شأن فراتر از شأنیت واقعیِ پدیده‌ها به آنهاست. نمونه‌ای از آن همین رأی دادن در انتخابات است. تو گویی مسیر حرکت کشور -آنطور که رسانه‌های قدرت تمایل به القای آن دارند- بستگی تام و تمام به انتخاب رئیس قوه‌ی مجریه دارد. و ما چه ساده‌اندیشانه خام می‌شویم و در بازیِ قدرت، گرفتار." لینک مطلب


چهار

راستش از اینکه می‌بینم برخی کاندیداها برای برخی از دوستان و آشنایان و ... حکم لیلی برای مجنون رو داره و به قول شاعر که می‌گفت: "اگر در دیده مجنون بشینی به جز خوبی لیلی نبینی" غصه‌ام می‌شه. اینکه به خاطر نبودن فلانی به بهمانی رأی بدید یک طرفه!(که با این طرز فکر هم شدیداً مشکل دارم) اینکه بهمانی رو در اندازه لیلی برای مجنون بزرگ می‌کنید یک طرف دیگه ماجراست. پنج

صدا و سیمای ملی از خیلی قبلتر شمشیرش رو برای دولت از رو بسته بود. ولی در حال حاضر دیگه عملاً تبدیل شده به ستاد انتخاباتی. مصداق بارزش زیرنویس کردن بیانیه آقای قالیباف بود. و پخش چندین و چند باره آن. و امروز که اسحاق کناره گیری کرد فقط به یک اشاره گذرا بسنده شد. بقیه موارد و چگونگی پخش سخنرانی‌های کاندیداها در شهرهای مختلف هم بماند!


شش

نامبرده نگارنده این مطلب همچنان طرفدار هیچ یک از دو جریان انتخاباتی فوق نیست. نقدهایی به دولت وقت داشته و دارم. ولی می‌تونم ادعا کنم با سیاست‌های آقای خاص آبم توی یک جوی نمیره. سیاست تزریق پول بین مردم بعنوان یارانه-کارانه یا هر چیز دیگه‌ای جز تورم نتیجه‌ای برای کشور نداشته و نداره!


شش

به نظرم اگر قرار بود مردم به فرد اصلح رأی بدهند و نه به جریان سیاسی غالب، آقایی که شعر "ما فرزندان ایرانیم" رو روبروی دوربین صدا و سیما خوند به مراتب رأی بیشتری داشت که متأسفانه نداره.


هفت

نامبرده نگارنده این مطلب برای این کشور اهمیت بیشتری نسبت به شما قائل نباشه اهمیت کمتری قائل نیست ولی با این‌حال این روزا به جای اینکه وقت خودش رو توی ستاد فلان کاندیدای شورای شهر یا ریاست جمهوری تلف کنه ترجیح می‌ده عصرا به پیاده‌روی بره و برای مادربزرگش از کنار جوی پونه کوهی بچینه! (تصویر از اینترنت!) 


همین.

نظرات  (۱۹)

اوهوم بالاخره گفتین . ولی از حق نگذرین قشنگ ترین کار رو شما برای مادربزرگتون میکنین .والا  
پاسخ:
:))
نمیگذریم. خیالتون راحت :d
دلم مادربزرگ خواست :) 
پاسخ:
:))
در همه موارد یا موافقم یا نظر خاصی ندارم به جز مورد "سه".
به این شعر سهراب که جای مردان سیاست بنشانید درخت تا هوا تازه شود، خیلیا معتقدن. به هیچ دردی نمیخورن اصولا.
اما چیزی که با خوندن پستای بعضی از مدیران اقتصادی و صنعتی فهمیدم اینه که مثلا جناب احمدی نژاد نه تنها نذاشتن صنعت با روند خودش جلو بره بلکه حتی بهش ر.د
قبول که نباید به انتخابات و چیزای سیاسی اهمیتی داده نشه اما شاید این برای کشورای قانون مدار مناسب باشه نه کشور بلم بشویی مثل ما که کسی چون ا.ن به قانون اهمیت نده و شر و ورای خودش مهمتر باشه.
شاید بهتر باشه یه خورده به این جور چیزا اهمیت بدیم تا هر چه بیشتر واپس زده تر نشیم و بتونیم جلوتر بریم و قانون مند تر بشیم.
***
خیلی بی ربط نوشتم؟ شرمندم
پاسخ:
نه زیاد هم بی ربط نبود. یک واقعیت اجتماعی رو گفتید که بنده هم کم و بیش باهاش موافقم. :)

پونه :) خیلی دوست :) 
تزریق پول تورم میاره باشه 
ولی شروع یارانه برای عده ای شد خرید ماشین بعد ۲۰سال زندگی ! واقعا شد وضعیت معیشتی بهتر 
والا هر سال حقوق ها هم میره بالا و تورم ایجاد میشه فقط اون کارگر بیچاره چون ۲۰درصدش فرررت نمیره بالا تو رنج می مونه و زجرشو می کشه 
یا اینایی که کار آزاد دارن معذروم از بیان مصداق عینی 
پاسخ:
با 45هزارتومن خرید ماشین؟ ببخشید ولی مگه ماشین کوکی خریدن؟ :/
و بعد وقتی میگم تزیرق پول بی پشتوانه میشه تورم یعنی بر اثر همین تزیرق پول پرایدی که7میلیون بود یکباره شد 18میلیون! یادتون که نرفته! رفته؟ پدر من ماشین پژوش رو فروخت 8میلیون و یک ماه بعدش نمیتونست حتی یک ماشین پراید مدل پایین بخره! اینا رو هم یادتونه آیا؟ کدوم وضعیت معیشتی بهتر؟ 
افزایش حقوق فرق میکنه. وقتی تورم یک کشور به طور معمول و در حد 9تا10درصد باشه افزایش حقوق 10درصدی اتفاقا معقولانه است. ولی وقتی تورم40درصد میشه افزایش حقوق 10درصدی یعنی اون کارگر هر سال داره فقیرتر و فقیرتر میشه! تورم 40درصدی رو یادتون هست دیگه؟  
اینکه من فک میکنم انتخاب یک کاندید قرار نیست ما رو از تاریکی در بیاره ولی انتخاب اون یکی کاندید قراره بیچاره‌مون کنه چی؟؟ :)
فقط بگذره بره این روزا!!! حالم داره بد میشه :/
سر کوچه‌مون یه نقاشی فاجعه کشیدن!!! نمیگن چهارتا بچه اینو میبینن؟؟؟ آخه من نمیدونم این نوع حمایت اصن عاقلانه هیچی... آدمانه‌ست؟؟؟؟
پوستر پاره کردن گفتم هر دو جناح آدمای تندرو داره! با این فحشا و نقاشیا چه کنیم؟!! اینا تو خونه‌شون بچه ندارن؟؟؟ نگران نیستن بچه‌هاشون این چیزا رو ببینن ؟؟ ://
پاسخ:
یک سری خاطراتی که داریم بخصوص از سال های دانشگاه باعث شده همچین حالی بهمون دست بده. 
.
واقعا دیگه بعضی ها شور و شعور رو از مزه بردن! متاسفم برا یک عده. متاسفم. امثال این هایی که فحش نویسی میکنن و امثال اینایی که میریزن و سفارت عربستان رو تعطیل میکنن. واقعا متاسفم. دلم میخواد سرم رو بکوبم تو دیوار. یا لااقل یک روز قانون کلت اجرایی بشه بزنم کشور و ملت رو از شر این ها راحت کنم!
۲۷ ارديبهشت ۹۶ ، ۱۰:۱۳ مهدی فعله گری
والبته سلام!
صرفا به جهت اینکه انگشتی مالیده باشیم به وبلاگ فاخر آقا گل عزیز، عارضم که شاید بهتر باشه گاهی بیاندیشیم به دو سه خط پایانی دیدگاه حاج مرتضی خیری در همین صفحه ی جاری....
پاسخ:
و علیک سلام جوان :)
عارضم که آقا گل اشتباه بوده و آقاگل درسته برادر من. 
و اینکه گاهی هم بیاندیشیم بله خوبه :))
سه مورد اول که پستای دوستان هست و لینک شده و اما مورد 4:اینکه میگین بخاطر نبود فلانی ب بهمانی رای میدید و حمایت میکنین
آقاگل؟ آقای جهانگیری توی مناظره ی اول حرف خیلی قشنگی زدن گفتن شما میگین آزادی هست اما نیست اگر از جناج ما کسی کاندید بشه شما رد صلاحیتش میکنین متوجه شدین چی شد؟ ما مجبوریم یا بعبارت دیگه ما باید از کسی حمایت کنیم که میدونیم افکارش نزدیکه و برای بهبود و اصلاح جامعه تلاش میکنه...
مورد 5:شما خودتون کامل نوشتین و مشخصه ی جورایی میشه همون حرف آقای جهانگیری که توی مورد بالانوشتم.
دوتامورد شش هست اما آقای هاشمی طبا عالی بودن و واقعا مانند یه پدر که نگران فرزندشه نگران ایران بود
مورد هفت:منم جمعه ی هفته قبل پونه کوهی چیدم.. :)
خدا مادربزرگ گلتونو براتون حفظ کنه و سایشون بالای سرتون..کار خوبی میکنین
و حرف آخر:امیدوارم امیدوارم تصمیم درستی بگیرین و انتخاب درست تری داشته باشین..
سبز باشید و مانا
پاسخ:
سه تای اول نظرات من نسبت به پستای دوستان بود البته :)
مورد چهار نکته اینجاست که حمایت اگر عقلانی باشه درسته. ولی این نشه که یک نامزد انتخاباتی براتون حکم لیلی برا مجنون رو پیدا کنه و معتقد باشید هیچ عیب و ایرادی نداره. نقدهایی که از دولت میشه رو قبول کنید و بعد ازش دفاع کنید. و ثابت کنید که برایندش به نفع کشور و اصلاح جامعه بوده :))
دو مورد شش هم که آقای هاشمی طبا رو خیلی دوست داشتم. و موافقم باهاتون.
مورد هفتم هم پونه خیلی خوبه. بپزیدش خوردش کنید بریزید توی ماست. بزنید به بدن :d
ممنونم. :))
.
حرف آخر هم تصمیمم رو گرفتم. که اگه نگرفته بودم همچنان این حرف ها نانوشته باقی میموند :))
من چون یک اصولگرای به معنای واقعی کلمه هستم معتقدم برای رسیدن به اصول نیازمند اصلاحات هستیم!
والا همین پونه‌ها بیشتر از این کاندیداها بدرد کشور میخورن :))

+ یکی از نادرترین اتفاقات انتخابات همون آقای هاشمی طبا بودن که برای بدست آوردن تیریبون و بیان کردن مشکلات کشور که هیچکس یادی هم ازش نمیکرد (نمونش محیط زیست) اومد و با اطمینان حرفاش رو زد و توی جنگ و جدل ها هم دخالت نکرد و آخرکار هم گفت من خودمم به روحانی رای می دم :)

درواقع اینکه آقای هاشمی طبا مجبور شد برای گفتن حرفش تا ریاست جمهوری بالا بیاد ؛ نشون میده تریبیون‌های صدا و سیما رو آدمای بی سوادتری در دست دارن که حتی فرصت یه صحبت برای ایشون هم نداشتن
پاسخ:
:))
.
+ اینکه یک نفر برا شنیده شدن باید همچین مسیری رو بره دردناکه. البته این بدین معنا نیست که دیگر کاندیداها مشکلات رو نمیدونن. مشکل اینه که بقیه کاندیداها دغدغه شون برد بود. ولی آقای هاشمی طبا برای برد نیومده بود. میدونست که شانسی نداره پس مرد و مردونه حرف هایی که باید میزد رو زد. واقعا هم دمش گرم.

حالا بیا غلط تایپی بگیر . همون نگذریم منظورم بود . اههههه خخخخخخخخخخخ
پاسخ:
:))

یادمه خواهره همسر یه بار میخواست بگه پونه ی کوهی جای پ و ک رو اشتباه گفت . هنوزم که هنوزه سوژه ی خنده مونه . آی میخندیم آی میخندیم . انقدر که حالا تلفظ پونه ی کوهی برامون خیلی سنگینه 
پاسخ:
خواهر همسر درست تره. :دی
 بعضی وقتا از این سوتیا میده آدم دیگه مگه ملت بیخیال میشن :)
البته خودمونم باشیم بیخیال نمیشیم.
راجع به پست نظری ندارم انصافا:) 
جمعه میاید و می رود ان شاا... و از بحث داغ انتخاباتی به سلامت عبور میکنیم:)
ولی اقای هاشمی طبا گفتن به اقای روحانی رای میدن؛ادمی که خودش به خودش رای نمیده از بقیه چه انتظاری داره اخه؟:))
از جملات ایشون هم تو گفتگوی ویژه ی خبری :زحمات دولت رو نادیده نگیرید همین کنترل شبکه ی گاز در کشور کار اسونی نیست:/( بوشهر با داشتن بیشترین سهم در تامین گاز کشور جز اخرین استان هایی بود که از لوله کشی گاز برخوردار شد:/ ) 
+ کلمه ی مانا در کل بیان فراگیر شده:) کار به جایی رسیده که میان به خودم میگن موفق و مانا باشید:))) الان تو نظراتتون دیدم کلی لبخند شامل حالم شد:))
موفق و مانا باشید:)
یاعلی
پاسخ:
:))
آقای هاشمی طبا نماد یک انسان دغدغه مند بود. کسی که میدونست شانسی برای رقابت نداره ولی موند و حرف هاش رو زد. انتقاداتش رو بیان کرد. و در نهایت وقتی دید خودش شانسی نداره گفت به نظر من راه عقلانیت اینه و من به آقای روحانی رای میدم. 
.
این خیلی ناراحت کننده است. اینکه بوشهر و خوزستان رو ببینی که بعد از این همه سال همچنان جزء مناطق محروم هستند. اینکه ببینی اهواز آلوده ترین شهر جهانه. واقعا چرا؟ چرا شهرهایی که نیمی از صادرات کشور رو انجام میدن. چرا شهرهایی که نفت دارند و گاز دارند باید این شرایطشون باشه؟ از همون 100سال پیش تا الان.
.
موفق و مانا باشید :))
یاعلی
پونه اش رو پسندیدم
پاسخ:
:))
خب به نظرم این صحبتها خیلی خیلی به دیدگاه های ما در مورد کشور، در مورد شرایط زمانی جامعه، و آرمان ها و ارزشهامون بستگی داره.
اینکه بی تفاوت باشیم شاید ساده ترین کاری باشه که میشه کرد. که همیشه ی دنیا همین بوده که هرکس که نداند و نخواهد که بداند،... ساده ترین روش رو برگزیده، اما کسی که کل یوم را عاشورا و کل ارض را کربلا می بینه، نمیتونه در برابر یومی به این مهمی و اتفاقی به این غایت اثرگذار بی تفاوت باشه.
من نمیخوام بگم رای دادن به یکی یعنی حسینی بودن و دیگری یعنی یزیدی شدن! نه هرگز!
همه ی این تفکرات بستگی داره به اینکه شما خودتون و نظامتون و کشورتون رو در چه موقعیتی از جهان هستی تصور میکنید و برای رخ دادنِ اون اتفاق بزرگ و اون ظهورِ عظیم چه گامی برمیدارین!

در مورد سیاست تزریق پول هم به نظرم بسیار مغالطه آمیز مطرح کردید. تزریق پول در دولت قبل یک چیز بود، یارانه چیز دیگری! که اولی کشور را دچار تورم و رکود کرد،ودومی دستی از محرومان گرفت. کسانی که هنوز هم هیچ ندارند جز همین یارانه ها!
شما به خودمون نگاه نکنید که 45 تومن دستی از طرف دولت رو ممکنه توهین هم تلقی بکنیم، افق دیدتون رو وسیع تر کنید اطرافیانتون رو هم ببینید.
پاسخ:
ما برای حمایت از محرومان کمیته امداد امام خمینی را داشتیم نداشتیم؟ مشکل اینه که یک عده ای در تشخیص مصداق دچار مشکل اند. 
از اون دردناکتر با این حجم از منابع یک برنامه تلویزیونی تو شبکه ۵ اواخر ۹۵ برامون گلریزون کرد! شماره حساب اعلام میکرد و میگفت میخوان مدرسه و چندتا خونه و امکانات بهداشتی برای استان های محروم جنوبی(که شامل خوزستان و بوشهر هم میشد) بسازن؛ و از مردم میخواست هر چقدر میتونن کمک کنن!
اون شب از ته دلم برای استانم و خوزستان گریه کردم...اینکه داریم اما چیزی به خودمون نمیرسه؛طبق قانون حداقل ۰/۰۲ از کل درامدهای نفتی و گازی باید صرف همون استان بشه ولی همون هم بهمون نمیدن...اون وقت از مردم برامون گدایی میکنن تا چیزی که مال خودمونه رو بهمون بدن.
 هیچ وقت به اندازه ی اون شب از دولت ها و کلان شهرها متنفر نشده بودم.
نیروگاه اتمی توی بوشهره ؛مناطق هلیله و بندرگاه که اطراف نیروگاه هستن سالهاست وضعیتشون روی هواست؛چون نه از مردم میخرن و نه اجازه ی فروش میدن،سرطان تو بوشهر به شدت زیاد شده؛اون وقت بیمارستان نیروگاه اتمی رو توی تهران کلید میزنن!
خوزستان سالهاست نفس نداره؛شدت گرما خیلی وقتها بالای ۵۰ درجه است و طبق قانون باید کارها تعطیل بشه اما دما رو پایین اعلام میکنن اونوقت گرمای ۴۰؛۴۵ درجه تو تهران و رسیدن یه کم گردوخاک بهش یا یه کم زیاد شدن الودگی ها باعث تعطیلی کل شهر میشه.
دردامون که یکی دوتا نیست واقعا نمی دونم چند تاش رو بنویسم...
۵۰ خط نوشتم تازه چندتا مورد محدود شده:(
یاعلی
پاسخ:
من به نوبه ی خودم فقط میتونم از مردم دوست داشتنی جنوب عذرخواهی کنم. 
و حیف و صد حیف که کار دیگری از دستم بر نمیاد.

راستی اینو بگم که منظور شما از این پست افراطی گری بود، که کاملا باهاش موافق بودم. اون کامنتی که قبلا گذاشتم در واکنش به این بود که بی تفاوت بودن نسبت به این اتفاق رو بهتر تصور کردین.


+در مورد قالیباف هم فکر میکنم به این خاطر بود که قالیباف بیانیه ی رسمی داشت و جهانگیری فقط اعلام کناره گیری کرد که اون هم زیرنویس شد.
در هر حال! من شخصا قبول دارم که رسانه ی ملی بیشتر علیه دولت بوده تا الان! متاسفانه البته.:|
پاسخ:
من بی تفاوت نیستم. اگه بی تفاوت بودم مطمئن باشید این حرفارو نمیزدم و خیلی از حرفایی که تو وبلاگ های بچه ها زده شد. ولی از افراطی گری متنفرم. 
.
کلا رسانه ملی شمشیر رو از رو بسته. 4ساله که از رو بسته.و خیلی بعدتر
۲۷ ارديبهشت ۹۶ ، ۲۱:۱۳ خانم الفــــ
مورد دوم رو که دیدم به یاد کتاب "گفتارهایی در اخلاق اسلامی"افتادمفاز شهید مطهری.
اتفاقا تمام نیروهای حیات در نتیجه ی عملِ کسانی دخالت میکنه که چند خصوصیت داشته باشند :
تلاش+ارمان مقدس+نیت+توکل...این توکل،یعنی همگامی تمامی نیروها به اذن لله برای نتیجه پیروزی برای مومنین.
حالا هر مصداقی که میخواد داشته باشه
پاسخ:
درسته.
موافقم.

حالا اون جوون گل فروش و پیرمرده به کنار..من میتونم رای بدم؟:/
پاسخ:
:))

آرامش این روزات رو می‌خرم سعید :)
البته اون پسربچه‌ای که من گفتم گل فروش نبود، اسپند دود می‌کرد ;)
پاسخ:
ارادتمندیم رفیق :)

۲۸ ارديبهشت ۹۶ ، ۱۲:۰۶ آقای سر به هوا ...
آقا 2 تا شش داریم ها :دی
همشونو خوندم و با 90% موافقم ...
پاسخ:
:)
ارادتمندیم.

ارسال نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">