دو کلمه حرف حساب

دو کلمه حرف حساب

آه! ما آویخته‌ها به کجای این شب تیره بیاویزیم قبای ژندۀ کپک زدۀ خود را...
#هامون

سندروم پسا انقلابیسم

پنجشنبه, ۹ آذر ۱۳۹۶، ۰۹:۱۰ ق.ظ

«آیا بهتر نبود جای اینکه مخارج زیادی را صرف این قبیل کارهای سرگرم‌کننده کنند، عده‌ای از جوانان ما را برای یافتن تخصص در رشته‌های مورد نیاز مملکت به کشورهای مربوطه بفرستند؟ ... آیا بهتر نبود بجای صرف ذره ذره‌ی خون این ملت بیگانه و ستمدیده در این قبیل مسائل بیهوده، مدرسه، درمانگاه و برق و آب روستاهای محروم را از همین‌ها درست کنند؟ ... آیا بهتر نبود بجای دلقک‌بازی‌های انگلیسی و آمریکایی و به اصطلاح در میادین بین‌المللی درخشیدن، در روستاهای ما که از وسایل اولیه‌ی راحتی محرومند کنار برادران زحمتکش جهاد سازندگی بدرخشند؟... آیا مسائل سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ما حل شده که به ورزش پرداخته‌ایم؟»

این قسمتی از متن بیانیه انجمن تبلیغاتی انقلاب اسلامی بوشهر است. اسفند 1358، زمانی که تیم ملی فوتبال برای حضور در المپیک در بوشهر اردو زده بود و برای این رقابت‌ها آماده می‌شد. و کشور همچنان در تب‌وتاب انقلاب بود. کاری به دیدگاه ضدِّ فوتبال و ضدِّ ورزش در سال‌های اولیه انقلاب‌اسلامی ندارم. چیزی که نظر بنده را به خود جلب می‌کند دیدگاهی است که هنوز و پس از گذشت نزدیک به چهل سال از انقلاب نسبت به مسائل فرهنگی، ورزشی (و هر چیزی به جز سیاست و اقتصاد) داریم. 

نتیجه‌گیری را به خودتان واگذار می‌کنم. که به قول خواجه "تو خود دانی اگر عاقل و زیرک باشی."

نظرات  (۱۵)

۰۹ آذر ۹۶ ، ۰۹:۴۳ ام شهرآشوب
نه تنها ورزش و فوتبال، که در مورد خیلی چیزها اول انقلاب سختگیری های تند میشد

خب البته طبیعی هم هست. ذات انقلاب خودش تندروی و شدت با خودش همراه داره. حالا هر کسی هم یه سلیقه ای رو اعمال میکنه
پاسخ:
خب اوایل انقلاب طبیعی بود این روند. شور انقلابی، تفکر جدید، ملتی که از زیر بار دیکتاتوری خارج شده بودن. و حالا هر چیزی که رنگ و بوی اون زمان رو داشت رو می‌خواستند که از بین ببرند. خواه درست خواه نادرست. به قول خودتون این تندروی در ذات انقلاب هست. ادامه متن در واقع بیشتر مورد نظرم بود. رویکرد نسبت به مسائل دیگری به جز سیاست و اقتصاد. و اینکه آیا سیاست و اقتصاد مهم‌ترین چیز هست؟ و آیا حق داریم همه چیز رو فدای اون‌ها کنیم؟ رویکردی که هنوز هم هست. می‌تونم مثال بزنم اگه لازم بود.
فکر کنم نمیشه این دو برهه زمانی رو با هم مقایسه کرد.
اوایل انقلاب مثلا لیبرال ها میگفتن ارتش رو منحل کنید یا عبدالله نوری اون موقع تو گزینش و اینها بود میگفت فوتبال قرطی بازیه کسی که فوتبال بازی کنه ادم به درد بخور و درستی نیست. حالا کار نداریم که الان اینها کجان ولی دیدیم امام چطور هم ارتش رو نگه داشت هم ورزش رو. 
اما الان فوتبال شده یک بحر طویلی که هر چقدر هم تو شکمش بریزی باز سیر نمیشه و در مقابل ورزش های دیگه با دست خالی خیلی بهتر نتیجه میگیرن. کار به جایی رسیده که یه تیم بازیکناش از صفر تا صد تجهیزات و هزینه سفرشون رو از جیب و با قرض میدن تا تحت نام تیم ملی شرکت کنند تو مسابقات بین المللی و از یه طرف بدهی و جریمه های میلیاردی باشگاه داخلی رو دو دستی از صندوق بیت المال پرداخت میکنه دولت. این یعنی یه جای کار مدیریت این ورزش اساسی میلنگه. برا همین میگم مخالفت امروز با فوتبال با مخالفت دیروز از یک ریشه نیست. 
پاسخ:
حالا بخثم فوتبالی نیست. و نمی‌خوام بخث رو فوتبالی کنم. بیشتر منظورم رویکردمون نسبت به مسائلی به جز سیاست و اقتصاد هست. ولی برای اینکه صحبت‌تون رو بی جواب نگذارم: 
ببینین فوتبال فراتر از هر ورزش دیگه‌ایه. ورزشی که حتی نمی‌شه با کشتی یا والیبال مقایسه‌اش کرد. چه از لحاظ تجاری، چه سیاسی، و چه اجتماعی. از لحاظ تجاری فوتبال یک صنعت قوی تجاریه. فقط یک مثال می‌زنم اونم در کشور خودمون که وضع فوتبالش به شدت خرابه. برای بازی دربی بین دو تیم استقلال و پرسپولیس درآمد تلوزیون فقط از پخش آگهی بازرگانی بین بازی یک رقم سرسام آور بود. به درآمد تلوزیون از برنامه‌هایی که وابسته به فوتبال هستن حرفی نمی‌زنم دیگه. و بعد شما ببینید همین صدا و سیما حق پخشی به فوتبال نمی‌ده. فوتبالی که دو ساعت نزدیک نیمی از جمعیت کشور رو معطوف خودش می‌کنه. ولی همین تلوزیون حاضره چندین میلیارد خرج کنه تا یک برنامه یا سریال تولید کنه که هیچ بازده‌ای عملاً نداره. سوال اینجاست اگه صدا و سیما برای تولید محتوا پول خرج می‌کنه خب اون دو ساعت هم تولید محتواست. و به تولید کننده‌های اون محتوا باید پول پرداخت کنه. پولی که عملاً پرداخت نمی‌شه. شاید بگیم فوتبال دولتیه و صدا و سیما هم از دولت. پس چرا باید پولی پرداخت کنن؟ خب این همه حرف ماست. اگه فوتبال دولتیه و برای این دولت درآمد داره به حق هست که بخشی از این درآمد صرف خودش بشه. نیست؟ می‌خوام بگم درآمد تجاری(و تازه نه درآمد سیاسی و اجتماعیش) که دولت یا سازمان‌های وابسته‌اش از فوتبال دارند طی این سال‌ها چندین برابر خود هزینه‌ای بوده که کردند. این از این.
حالا اینکه فوتبال ما در دوران گذار از آماتوری به حرفه‌ای چه به سرش اومد و چرا به این ابتذال رسید و چرا هیچ دولتی نتونست فوتبال رو در جایگاه درست خودش قرار بده بحث دیگه‌ایه. 
با وجود اینکه معتقدم خیلی به مسائل فرهنگی و تفریحی و ورزشی پرداخته نشده و این یکی از بزرگترین اشتباهاته که سالها هم‌زمان میبره که با کار شبانه روزی حتی(اگه بشه)به چیزی که باید برسیم و این بیانیه هم‌خیلی تنده ولی حقیقت اینه که منم‌ گاهی فکر میکنم کاش بخشی از هزینه ای که صرف فوتبال یا ورزش های پر هزینه میشه رو صرف مناطق محروم میکردن، این دلیلش عدم علاقه یا بی اطلاعی از مهم بودن ورزش و فرهنگ نیست بلکه دیدن و زندگی کردن در شرایط شهرها و استان های محرومه، وقتی خبر پولهای هنگفت بازیکن ها و مربی های ورزشی(حتی اگه بگید پولها رو بهشون نمیدن)، ریخت و پاشهای مثلا فرهنگی و .... میاد به یاد روستاهایی می افتیم که حتی هنوز کامل امکانات اولیه ی یه زندگی رو ندارن،میدونم از نزدیک اینجور زندگی ها رو دیدید شما هم و میفهمید باید دقیقا شکل چه زندگی هایی رو تو ذهنتون تجسم کنید، چطور انتظار دارید تو چنین مناطقی دغدغه ی مردم‌ مثلا فوتبال و ورزش باشه؟ما که حقمون از درامد استانهای خودمون رو بهمون نمیدن(هیچ وقت هم‌ نفهمیدیم چطوری میخورنش که هیچیش به مردم‌ نمیرسه) لااقل با خبر پولها و حقوق های اینجوری کمتر دلمون رو بسوزونند.
حالا تصور کنید این بیانیه رو ۴۰ سال پیش و در وضعیتی خیلی بدتر از شرایط الان نوشتن فکر میکنم‌ باید حق داد که تو چنین شرایطی اینطور موضع گیری هایی وجود داشته باشه.
+ لااقل اگه فوتبالمون نتیجه ی درست و درمونی هم میگرفت کمتر درد داشت، تو رشته های دیگه ی ورزشی که بندگان خدا با هیچ سر میکنن نتایج خیلی چشمگیر تر نیست؟
یاعلی
پاسخ:
ببین با بخش اول حرفت موافقم. و خودمم همین شکلی فکر می‌کنم. و نتیجه‌ای که از این بریده گرفتمم همین بود.
.
و اما، مشکل فوتبال اینه که ما از اساس این چرخه رو اشتباه می‌بینیم. فوتبال از نوع حرفه‌ایش یک گردش مالیه. باشگاه هزینه می‌کنه، تلوزیون پخش می‌کنه، درآمد حاصل از پخش رو تلوزیون به باشگاه بر می‌گردونه. چرا؟ چون تولید محتوا بر اساس اونه که صورت گرفته. این چرخه اصلیه و زیرشاخه‌هایی مثل اسپانسرینگ و فروش هم در همین چرخه قرار می‌گیره. ولی مشکل از اونجایی شکل می‌گیره که فوتبال ما به طور ناقص حرفه‌ای شد. و عملاً دولتی ماند. و الان مشکل اینه که دولت به عنوان واسطه داره عمل می‌کنه ولی یک واسطه مستقیم! یعنی فوتبال برای یک سازمان دولتی درآمد کسب می‌کنه و دولت به جای اینکه اون سازمان رو موظف کنه این درآمد رو به باشگاه بده خودش به طور مستقیم پول باشگاه رو واریز می‌کنه. ولی اون سازمان دولتی برای اینکه خودش رو از این چرخه مبرا کنه عملاً واقعیت رو طور دیگه‌ای به مردم نشون می‌ده. :|
اینکه نباید دست‌مزد بازیکنان فلان‌ قدر باشه و اینکه نباید بریز و بپاش باشه ولی خب درسته. بماند که اینم باز رسانه داره بولد می‌کنه و همه داستان نیست!
.
بحث ورزش‌های دیگه همیشه جدا از فوتبال بوده. این  اصلیه که همه جای جهان برقراره. اثربخشی که فوتبال روی جامعه داره با اثربخشی که کشتی یا والیبال روی جامعه داره و در گذشته داشته زمین تا آسمون متفاوته.
۰۹ آذر ۹۶ ، ۱۰:۳۲ حامد سپهر
این نشون میده ما در همه ی مسایل به یک اندازه رشد نداشتیم
اصلا اقتصادمون یا فرهنگمون یا سیاستمون برن از فوتبال یاد بگیرن که چرا و چطور  اینقدر پیشرفت کرده و بجای پایین کشیدن یکی دیگه سعی کنیم خودمون رو بالا بکشیم
یه مثال بزنم : توی مسایل و درگیریهای کارگری اشتباهی که وجود داره همیشه این موضوع عنوان میشه که چرا حقوق فلانی زیادتر از منه در حالیکه باید اینطور مطرح بشه که چرا حقوق من کمه یعنی بجای پایین کشیدن اون خودشو بالا بکشه

ضمنا اگه امکانش هست فونت نوشته هاتون رو عوض کنید خوندنش سخته ممنون
پاسخ:
ضمن اینکه حرف‌تون و مثال‌تون درسته. ولی مصداقش رو قبول ندارم. فوتبال رو نمی‌تونیم کنار سیاست و اقتصاد و فرهنگ قرار بدیم. ماهیت‌شون کاملاً متفاوته. ولی اینکه ما بعضی مسائل رو کنار گذاشتیم کنار گذاشتیم و بهشون کم محلی کردیم کاملاً درسته. و این ایراد دقیقاً حرف منه.
.
.
فونتم بی نازنینه. شما اولین نفری که بهش ایراد گرفتی. :)

مجدداً انقلاب کنیم ینی؟ [تفکر]
با همین فرمون پیش بریم می‌ریم تو دره به‌نظرم
پاسخ:
استاد اقتصاد ما می‌گفت ما نیازمند یک انقلابیم. ولی انقلاب نه به معنی توپ و تفنگ و خونریزی. نیاز به یک انقلاب فرهنگی داریم. که ارزش‌هامون رو سازماندهی مجدد کنه. و البته معتقد بود همین الآن وسط انقلابیم.
۰۹ آذر ۹۶ ، ۱۱:۲۴ مترسک ‌‌
تب تند، عرق تند هم داره...
پاسخ:
آره. دقیقاً همین.
۰۹ آذر ۹۶ ، ۱۱:۴۰ جنابــــــــ دچار
مثلا من اگه برم توی جهادسازندگی نباید فکر کنم فقط بچه های جهاد دارن کار میکنن، کارمندای بقیه ادارات الکی میچرخن!

یا نباید بگم مهم ترین اولویت کشور و حتی جهان جهاد سازندگیه :)
خود را ملاک و محور عالم ندانیم یعنی؟
پاسخ:
نه خودمون. یک مسئله رو ملاک و محور ندونیم در واقع. مثلاً اقتصاد رو ملاک و محور همه چیز ندونیم. درسته که امر مهمیه. ولی به خاطرش مسائل فرهنگی و ورزشی رو قربانی نکنیم.
درود بر جناب آقا گل خوش کلک و خوش اندیشه
این رشته سری دراز دارد و یا تو خود بخوان از این حدیث قصه مفصل را
آن روزها من کودک بودم و یادِ کودکی همیشه ماندگار تر است .
فوتبال و ورزش و موسیقی و تئاتر و سینما و دریا رفتن و پارک رفتن و شاد بودن و ... و ...و ... جای خود را داشت که می بایست منع و ممنوع شود
آیادم هست آن روزها عشق ممنوع شده بود .
یادم هست آن روزها حتی خوردن هم ممنوع شده بود . از بزرگترهایتان بپرسید ، بی گمان یادشان هست که روزه های اعتقادی می گرفتند و فقط یک افطاری مختصر می خوردند و می گفتند باید مانند حضرت علی (ع) باشند . قربانشان بروم حضرت کی فرموده بودند که ...
به قول فرمایش مترسک خان چه تب تندی بود که عرقی که بوی تندی اش هنوز مغزمان را می سوزاند
در پناه مهر خداوند بزرگ همواره چنین که هست . کلک تان پر توان و اندیشه تان پویا باشد و به قول استاد بزرگی همواره کنجکاو باشید تا زنده باشید " آمین " ( این فرمایش استاد را برای خودم گفتم چون جنابعالی همواره کنجکاو هستید)
پاسخ:
درود به شما.
.
جو زدگی اول انقلاب خب دامن خیلی چیزها رو گرفت. ولی بیشتر تعجب من از اینه که چطور در برخی موارد بعد 40 سال هنوز توی همون جو موندیم. 
.
سپاس. سلامت باشید.
۰۹ آذر ۹۶ ، ۱۲:۱۳ احمدرضا ‌‌
من نه از تفکرات اول انقلاب درباره ورزش و هر کار فرهنگی دیگه با خبرم و نه احتمالا باهاشون موافقم.
ولی معتقدم سیاست های اقتصاد و فرهنگی ما روی ورزش اشتباهه. پرداخت جریمه کلان دوتا تیم رو به افول پایتخت تو شرایطی که بازیکنان محترم!! این دوتا تیم هر روز یه دسته گل فرهنگی به باد میدن و محروم کردن ورزشکاری که احتمال بردش دربرابر حریف اسرائیلی و قهرمان شدن زیاد بود ، کم محلی به سایر رشته های ورزشی که فوتبال نیستن ...
پاسخ:
در رابطه به فوتبال جوابم به کامنت فرشته و فاطمه رو بخون. در جواب به بازی نکردن با حریف اسرائیلی هم راستش قصه سر درازی داره. اول اینکه ما ملت اسرائیل رو به رسمیت نمی‌شناسیم. و خب وقتی به رسمیت نمی‌شناسیم چرا باید باهاشون بازی کنیم؟
ما همیشه بدبخت میمونیم چون فکرمون پی زیرآب زدنه مشکلاتمون رو به چیز دیگه ربط میدیم و همیشه میخواییم با یه چیزی توجیه کنیم. مادامی که یاد نگرفتیم که بجای بهانه تراشی چه واهی و چه غیرواهی حرکت کنیم و گام برداریم وضع تغییری نخواهد کرد که هیچ چه بسا پس رفت میکنیم. تو همه جای دنیا تفریح و ورزش هست، قرار نیست با تعمیم دادن حوزه های خاص بهم کم کاری هامون رو توجیه کنیم.
پاسخ:
حرفت کاملاً درست و صحیحه.

۰۹ آذر ۹۶ ، ۱۵:۳۷ پـــــر ی
اگه پولا خرج فوتبال بشه منم موافق همین بیانیه ام :))))))))
پاسخ:
:)))
نظرت محترمه خب.
۰۹ آذر ۹۶ ، ۲۳:۳۸ I am the dark face
حقیقت این نیست . حتی نزدیکشم نیست
پاسخ:
درسته.
به اصطلاح در میادین بین المللی درخشیدن دیگه چیه؟ :|
پاسخ:
علی پروین و اینا می‌گفتن ما می‌خوایم بریم بدرخشیم و پرچم کشور رو بالای سر ببریم و انقلاب رو صادر کنیم. اینا می‌گفتن کار شما دلقک بازی امریکایی انگلیسیه و یعنی چی به اصطلاح در میادین بین المللی درخشیدن؟ :))

حالا نمیدونم تفکر من چقدر تندروانه تلقی میشه اما بارها به مستر گفتم اگر روزی در این مملکت قابلیت قانون گذاریِ مطلق داشته باشم چنان سقف قراردادی برای ورزش این مملکت تعیین کنم و چنان سیستم یکپارچه ی چک کردن آمد و شدِ اموال در حساب بازیکنان خاص الخواص تعبیه کنم که بیا و بکن تماشا!
شاید دیدید کار به جایی رسید که یک هو لیگ داخلیمون منحل شد یا با استقلال اهواز و مس سرچشمه و ابومسلم فقط بازی ها رو ادامه دادیم.
و حتی از همین الان تدابیر امنیتی در قبال شورشهای احتمالی فوتبال دوستانی که عشق به فوتبال کورشان کرده هم در نظر گرفته ام! هههه ههه!
یک روز علیه این ناعدالتی محضضضضضضضضضضضضض در فوتبالمان اساسی می شورم...
:((
پاسخ:
این نظارتی که گفتین رو به حقه که بر سر همه ادارات و کارکنان دولتی و غیر دولتی اعمال بشه. در مورد فوتبال هم که خب از اساس پایه و بنیه کارش مشکل داره. دیر یا زود باید خراب بشه و از نو ساختارش شکل بگیره. به قول معروف چون ثریا بنهاد خشت اول را کج پس شد آنچه شد. :|

ثریا که خشت اول رو کج نمی نهاد!
معمار کج می نهد و ثریا ناچاراً کج تحویل میگیرد!


خب معضل چنین سیستم یک پارچه ای هزینه ی زیادشه که متاسفانه دولت دوست نداره اعمالش کنه(مدیونید اگر فکر کنید که این جمله معنا و منظور خاصی داره!)، بهانه ش هم همون عدم صرفه ی اقتصادی این طرحه.
اما برای بازیکنان فوتبال میشه این کار رو کرد با هزینه ی کمتر! به شرط اینکه ملت بر ضد این اقدام شورش نکنند و  سرمایه های پیش بینی شده رو به آرام سازی خودشون اختصاص ندن! :))

به من رأی بدین! من قول میدم این سیستم رو بکوبم از نو بسازم!

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی