دو کلمه حرف حساب

دو کلمه حرف حساب

اینجا از داستان، شعر، موسیقی، فیلم، کتاب و گاهی فوتبال حرف می‌زنم.

گرامی داشت روز مبارزات دانشجویی

پنجشنبه, ۱۶ آذر ۱۳۹۶، ۰۶:۰۴ ب.ظ

روایت دکتر مصطفی چمران از وقایع 16 آذر 1332، چمران خود از دانشجویان دانشکده فنی بود:

«صبح شانزده آذر هنگام ورود به دانشگاه، دانشجویان متوجه تجهیزات فوق‌العاده سربازان و اوضاع غیرعادی اطراف دانشگاه شده وقوع حادثه‌ای را پیش‌بینی می‌کردند. نقشه پلید هیات حاکمه بر همه واضح بود و دانشجویان حتی‌الامکان سعی می‌کردند که به هیچ وجه بهانه‌ای به دست بهانه‌‌جویان ندهند، از این رو دانشجویان با کمال خونسردی و احتیاط به کلاس رفتند و سربازان به راهنمایی عده‌ای کارآگاه به راه افتادند. ساعت اول بدون حادثه مهمی گذشت و چون بهانه‌ای به دست آنان نیامد به داخل دانشکده‌ها هجوم آوردند. آن‌ها نقشه کشتن و شقه کردن دانشجویان را کشیده بودند و این دستور از مقامات بالاتری به آن‌ها داده شده بود. سرکردگان اجرای این دستور و کشتار ناجوانمردانه عده‌ای از گروهبانان و سربازان «دسته جانباز» بودند که اختصاصاً برای اجرای آن مأموریت در آن روز به دانشگاه اعزام شده بودند. در ساعت ۱۰ صبح دسته جانباز به همراه سربازان معمولی به دانشکده فنی رفتند. در این ساعت دانشجویان در سر کلاس‌های درس حاضر بودند و به خاطر شرایط ویژه دانشگاه و حضور گسترده نظامیان، از هر اقدامی که بوی اعتراض و تظاهرات دهد، اجتناب می‌کردند. هنگام حضور سربازان در دانشگاه و مقابل دانشکده فنی، دکتر سیاسی رئیس دانشگاه، مهندس خلیلی رئیس دانشکده فنی و دکتر عابدی معاون وی سعی کردند که با مذاکره نیروهای نظامی را از دانشکده فنی خارج کنند ولی توفیقی به دست نیاوردند و حتی دکتر سیاسی اظهار داشت که اینجا سربازان جانباز هستند و از مقامات بالا‌تر دستور می‌گیرند و از این جهت من قادر نیستم کاری انجام دهم. سربازان به دانشکده‌ها حمله کردند و بدین ترتیب سه تن از دانشجویان به نام‌های (مهدی شریعت‌رضوی، احمد قندچی و مصطفی بزرگ‌نیا) به شهادت رسیدند و ۲۷ نفر دیگر دستگیر و عده زیادی مجروح شدند.»(+)

س.ن:

نمی‌دانم دقیقاً طی این سال‌ها چه بر سر انجمن‌ها و تشکل‌های دانشجویی آورده‌اند که تصورشان این شده که 16 آذر روزی است برای دعوت از خواننده‌ها و داب‌اسمشرها و استنداپرها و جشن گرفتن این روز فرخنده که به نام دانشجویان نام‌گذاری شده است.  البته بماند که این انجمن‌ها و تشکل‌ها در دیگر ایام سال هم چندان خاصیتی ندارند و کلاً حیف از سیب‌زمینی که بخواهیم این‌ها را به سیب‌زمینی تشبیه کنیم. جداً این روز را به یکدیگر تبریک می‌گویید و جشن می‌گیرید؟! دانشجویید؟ ریلی؟ واقعاً؟ خدارا شکر عمر دانشجوئیم به این روزها قد نداد و نبودیم که این روزها را ببینیم.

موافقین ۶ مخالفین ۰ ۹۶/۰۹/۱۶
آقاگل ‌‌

خود نوشت نگاری

نظرات  (۱۴)

۱۶ آذر ۹۶ ، ۲۰:۲۴ امید چِرَوی
اره واقعا مسخره ست که این روز رو به این شکل می بینند . البته تقصیر اونا نیست ، چون اطلاعاتشون پائینه و نمی دونن که به چه دلیلی اسم این روز رو گذاشتن روز دانشجو اینطور رفتار میکنند . 
به نظرم باید اسم دیگه ای برای این روز میزاشتند . مثلا روز مقاوت دانشجو ، ایثار دانشجو و ...
پاسخ:
یه بخشیش شاید تقصیر خودشون نباشه. ولی بخش عمده‌اش بر می‌گرده به خودشون. شاید از دانشگاه یه میوه بی رنگ و بو بخوان. ولی خود دانشجوها هم کم بی میل نیستن به این موضوع. :|
روز معلم همه جشن میگیرن و بزن و بکوب، لابد خونواده شهید مطهری میرن سرخاک و گریه میکنن.
:)
به هرحال روزشان مبارک :)
پاسخ:
من با اونم مشکل دارم همیشه. البته اون رو ندیدم کسی جشن بگیره. نهایت به معلم مون یه هدیه کوچیک می‌دادیم قدیما. همین.

۱۶ آذر ۹۶ ، ۲۰:۵۲ پـــــر ی
منم موندم چرا به هم تبریک میگن این روز رو، مثلا سه تا دانشجو تو این روز کشته شدن، این برنامه های شاد که میذارن هم صرفا برای غیرسیاسی کردن دانشگاه و دانشجوئه.
پاسخ:
بابا جان من خودم موهامو تو همین تشکلا سفید کردم. طرف خودش میره دنبال جنگولک بازی آوردن. یادمه مثلاً برا جشن شب یلدا یهویی سه چهارتا تشکل و انجمن درخواست برگزاری جشن می‌دادن. با برنامه‌های شاد و مفرح و بزن و برقص :| اینو دیگه مقصرش مسئولین نیستن که. اگه با مسئولین باشه خب ترجیح می‌دن کلاً مراسمی نباشه بشینن خونه‌هاشون تلوزیونشون رو ببینن. :)
چون بهمون تبریک میگن, دم در بهمون گل میدن, نهار سلف اون روز موز داره بغلش, تخفیف ویژه دانشجویی در کتاب فروشی ها بهمون تعلق میگیره, و از همه مهم تر کتاب تاریخ تو امتحان نهاییا هیچ نقشی نداره.
پاسخ:
#دهانم_دوختی.
۱۶ آذر ۹۶ ، ۲۱:۲۹ پـــــر ی
خب پس باید دید چه بلایی سر دانشجوها و سطح توقعاتشون اومده که چنین کارایی انجام میشه :(
پاسخ:
دانشجوی امروز دانش آموز دیروزه. وقتی از صبح تا شب توی کتابخونه پلاسه و فقط مثل چیز درس می‌خونه و هیچی در مورد اطرافش نمی‌دونه و نمی‌بینه خب نتیجه‌اش بعید نیست بشه این.
۱۶ آذر ۹۶ ، ۲۲:۰۸ مترسک ‌‌
یه زمان دانشجو، موتور محرک انقلاب و ترقی‌خواهی بود و حالا دانشجو...
یه زمانی هم روز دانشجو، روز یادآوری خط بالایی بود و حالا روز دانشجو...
بگذریم... همونا که پارسال نوشتم برات...
پاسخ:
آره جای بحثی باقی نمی‌مونه واقعاً :|
۱۶ آذر ۹۶ ، ۲۲:۲۸ گمـــــــشده :)
خیلی از مناسبت های دیگه هم همین طوری الکی جشن می گیریم یا بد جشن می گیریم
پاسخ:
نمی‌دونم چرا فکر می‌کنیم همه مناسبتا برا جشن گرفتنه؟ چه اصراریه حالا؟ شاید واقعاً هدف اون روز چیز دیگه‌ای باشه.
۱۷ آذر ۹۶ ، ۰۹:۱۳ آسـوکـآ آآ
نه جشن نمیگریم
ینی جشن بگیرن هم نمیریم
ترجیح میدیم اگه قراره سیب زمینی باشیم
تو خونه بمونیم :)
پاسخ:
آهان. باز این خوبه. یعنی بهتره. البته سیب زمینی هم نباشی دیگه خیلی بهترتره.
۱۷ آذر ۹۶ ، ۱۰:۰۸ پـــــر ی
حالا همچین هم درس نمی خونن ها 
پاسخ:
به اسم درس خوندن که میان دانشگاه که.
۱۷ آذر ۹۶ ، ۱۱:۴۳ ام اسی خوشبخت
یک نسل همینجوری به اینجا نمیرسه, یک نسل تربیت میشه. به همین سادگی.
پاسخ:
جالب اینجاس همین نسلی که این شکلی تربیت شده و به اینجا رسیده وظیفه تربیت نسل بعد از خودش رو بر عهده داره. :|
به همین سادگی
اول اینکه من داشتم وبتون میخوندم یهو زد نظر شما با موفقیت ثبت شد نمیدونم دستم خورده چی ثبت شده دوم اینکه تو وب جولیک بود فکر کنم نوشتید که کیف کامنت ها پایین اومده اصن روم نمیشد کامنت بزارم الان دیگه ببخشید انقدر همیشه بی کیفیته کامنتام سوم اینکه خب الان من دانشجو قبول دارم چیز هایی که گفتید ولی راه چاره و درست شدنش چیه الان چیکار کنیم دوباره دانشجو بشیم هویج نباشیم 
پاسخ:
همین کامنتی که الان دادین فقط دومرتبه برا من اومده. نگران نباشین :)
دوم هم اینکه من نگفتم کیفیت کامنت فرد یا افراد خاصی پایینه که. گفتم کیفیت عمومی کامنتا پایینه. نمی‌دونم چطوری بگم که منظورم رو برسونم. ببخشید. :))
راهکارش اینه که دانشجو نباید فکر کنه که اومده دانشگاه فقط 140 واحد درسی رو پاس کنه و خوش بگذرونه و بره. باید برای خودش برنامه داشته باشه. مطالعه خارج از درس داشته باشه. سعی کنه با تشکل‌های فرهنگی تعامل داشته باشه و نیروش رو به کار بگیره تا شرایط رو تغییر بده.
۱۸ آذر ۹۶ ، ۱۰:۴۷ شرف الدین
لابد ماجرای دانشگاه ازاد نجف اباد هم دیدید :||

وقتی نمیگذارند سخنران درست و حسابی دعوت بشه، نتیجه اش میشه همین مسخره بازی ها و  بی شعوری ها
پاسخ:
بله دیدم متأسفانه. : ||
سخنران دعوت کردن یا نکردن فقط یکی از کاراییه که میشه انجام داد. و شاید ساده ترین کاریه که میشه انجام داد. مام فقط گیر می‌دیم به همین. اصلاً فرض کنیم مثلاً حتی آقای سروش اومد فلان دانشگاه سه ساعت سخنرانی کرد و رفت. نتیجه؟ 
برای بسیاری از رویدادها گاه هیچ کلامی نمی تواند یاری رسان باشد
سکوت سرشار از سخنان ناگفته است / از حرکات ناکرده / اعتراف به عشقهای نهان و شگفتی های بر زبان نیامده
در این سکوت حقیقت ما نهفته است - حقیقت من - حقیقت تو
برای تو و خیش چشمانی آرزو می کنم - که چراغها و نشانه ها را در ظلمتان ببیند
.
.
.
و در پایان شاعر شیرین سخن می گوید :
از بخت یاری ماست شاید ؛ که آنچه که می خواهیم
یا به دست نمی آید
یا می گریزد !!!
دلتان شاد و قلمتان پرتوان ( آمین)
پاسخ:
سلام. :)
ممنون از حضورتون. 
عالی بود. سپاس.
۲۲ آذر ۹۶ ، ۱۰:۴۱ مولود رضوی
درود بر شما
پاسخ:
درود. :)
خوش اومدید به جمع بیانی‌ها.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی