دو کلمه حرف حساب

دو کلمه حرف حساب

اینجا از داستان، شعر، موسیقی، فیلم، کتاب و گاهی فوتبال حرف می‌زنم.

لیترهای هدر رفته و فرهنگ احمقانه

دوشنبه, ۱۱ تیر ۱۳۹۷، ۰۲:۳۸ ب.ظ

باید فکری به حال کم آبی کرد. برای یک دوش گرفتن ساده، خوردن یک لیوان آب، یک مسواک زدن ساده، لیتر لیتر آب هدر می‌دهیم. سالانه بیش از سی درصد از آب کشور به خاطر لوله‌کشی‌های فرسودۀ شهری هدر می‌شود. و درست چند کیلومتر آن‌طرف‌تر از ما، کسانی هستند که آب برای خوردن هم ندارند. آب همیشه در دسترس‌ ما بوده. ماشین شسته‌ایم، قالی شسته‌ایم، حیاط و کوچه‌‌مان را آب‌پاشی کرده‌ایم. و چون ارزان بوده، ارزشی هم برایش قائل نبوده‌ایم. این دیگر نه به حکومت ارتباطی دارد و نه به دولت حاکم. این ناشی از فرهنگ مزخرف و احمقانه‌ای است که ما داریم. این ناشی از شعور فردی و اجتماعی ماست. خودتان که وضع کشور و حکومت را می‌بینید. لااقل، کمی مراعات کنید. آب را بی‌رویه مصرف نکنید. به خودتان رحم نمی‌کنید به آن بخت‌برگشته‌هایی رحم کنید که یک روز خدا شهرشان را آزاد کرد ولی هیچکس برای آبادانیش پا پیش نگذاشت. به آن بخت‌برگشته‌هایی که این روزها نه هوا دارند و نه حتی آبی برای خوردن.

نظرات  (۱۹)

۱۱ تیر ۹۷ ، ۱۴:۴۸ محبوبه شب
آیکون خجالت

سعی می کنم کمتر هدر بدم.
پاسخ:
آفرین!
۱۱ تیر ۹۷ ، ۱۴:۵۴ آسـوکـآ آآ
خیلی طولانی نوشتم
ادیت میکنم که نیان بگن سیاه نماییه و امید رو میکشین...

پاسخ:
حرفی که زدی درست بود! ولی واقعیت اینه که اصلاً حکومت مزخرف! قبول. اصلاً به قول شاعر نیمی از گلۀ ما را سگ چوپا خورده. ولی این دلیل نمیشه منِ نوعی هم رعایت نکنم.

واقعاً وضعیت آب خوب نیست
پاسخ:
بله.
خانواده ما همیشه رعایت میکنیم ولی خب در سطح کلان تری اب داره هدر میره صنعت و کشاورزی هم باید رعایت کنند 
پاسخ:
اینو همه می‌دونیم. درسته که دولت می‌تونه مدیریت کنه. فرهنگ سازی کنه. بستری ایجاد کنه که این اتفاقات رخ نده. ولی همه می‌دونیم که همه چیز مزخرف‌تر از اون چیزیه که به نظر میاد. این قدر مزخرف که همچین موضوعی اصلاً اهمیتی پیدا نکنه. پس لااقل خودمون مراعات کنیم. جنبۀ شخصیش که دیگه نه ربطی به دولت داره نه حکومت.
چشم ، صرفه جویی میکنیم و کمتر هدر میدیم ...
پاسخ:
مرسی.
بی بلا.
یه مطلبی درباره آب نوشتم به تاسی از شما :)
پاسخ:
توی کانال گفتم. اینجا و در جواب پست شمام می‌نویسم:
درست که دولت باید نقش مدیریتی داشته باشد. فرهنگ سازی کند. بستری ایجاد کند که این اتفاقات رخ ندهد. درست که بخش عمدۀ آب در مصارف صنعتی و کشاورزی هدر می‌شود. ولی واقعیت این است که همه چیز مزخرف‌تر از اون چیزی است که به نظر میآد. اینقدر مزخرف که همچین موضوعی اصلاً اهمیتی پیدا نکند. اینجا تنها و تنها به جنبۀ شخصیش کار دارم. نه جنبۀ حکومتیش.
اینقدر که روی کولر ماشین هامون حساسیت به خرج میدیم و فکر یه لیتر دو لیتر اضافه مصرف کردنش هستیم اگر همین حساسیت رو روی مصرف آب داشتیم الان دنیا گلستان بود.
میوه میشوریم توی خونه و آب هدر میدیم ( همون رو برای گلدون استفاده کنیم )
یه مسواک میزنیم لیتر لیتر آب مصرف میکنیم.
کاش از خودمون شروع کنیم و هر کدوممون یک قدم برداریم به سمت صرفه جویی درست.

پاسخ:
دقیقاً.

من الان چند ساله وضو که میگیرم عادتم شده بین اعمال وضو آب رو میبندم. یعنی خودبه خودا!  چرا چون یه مدت این کار رو با وسواس انجام دادم عادت شد. اما دقت کردم موقع ظرف شستن این کار رو نمیکنم باید این عادت رو هم جا بندازم.
پاسخ:
عادت پسندیده‌ای است. احسنتکم.
من تلگرام ندارم و متاسفانه نمیتونم کانالتون رو دنبال کنم

اما اگر رسانه هایی مثل بی بی سی و ... رو دنبال کنید

میبینید که یک نوع بزرگ نمایی عجیبی در خشک شدن ایران و نابودی تمدن ما در اثر بی آبی رو القا می کنن

به نظر من پرداختن زیاد به این مسئله باعث ایجاد یک جو روانی منفی و حس ناامیدی در افراد جامعه میشه. موارد تاریخی این مسئله هم زیاده که میتونه منجر به شورش های خونین بشه!!! (عمری بود بعدا مینویسم دربارش)

در حالی که دولت راحت و بدون نگران کردن مردم میتونه مشکل کم آبی رو حل کنه
پاسخ:
مشکل کشور ما می‌دونی چیه؟ اینکه افتادیم وسط دوتا جریان. حتی اگر یک واقعیت مشخص هم جلوی رومون باشه، اگر جریان روبرو دست بگذاره روی اون واقعیت ما حاضریم اون رو به طور کامل تکذیب کنیم! البته نمی‌گم جریان روبرو درست میگه. قطعاً اونا در حال ماهیگیری برای خودشونن. اینکه اون طرفی‌ها دارن از آب گل آلود ماهی می‌گیرن درست. ولی مسئله بی آبی چیزی نیست که مال امروز یا دیروز یا سال گذشته باشه. پیشنهاد می‌کنم مستند مادرکشی رو ببینید.
سلام
ملت از نفرات تشکیل شدند این دیگه نیازی به فرهنگسازی نداره همه ما میدونیم که واسه مسواک زد یه وان آب لازم نیست 
پاسخ:
سلام. 
می‌دونیم. ولی از دونستن تا عمل یک دنیا فاصله است. همه ماهم می‌دونیم که نباید پلاستیک‌های فریزر و چیپس و پفک رو روی زمین رها کنیم. ولی واقعیت اینه که از شمال تا جنوب کشور رو پلاستیک برداشته. داریم توی پلاستیک غرق می‌شیم.
واقعا هم حرف حساب.
پاسخ:
آره.
به قول یه دکتر عزیز...یکی از مسخره‌ترین دلایلی که مردم کم مصرف نمی‌کنن اینه که با خودشون می‌گن:«من کم مصرف کنم تا مثلا همسایه مصرفش کنه؟» یا مثلا:«فقط من تو خانواده کم مصرف می‌کنم. تاثیر زیادی ندارم تو کم آبی»
و جالبه خیلیا به همین دلایل بیخیالِ اسراف نکردن می‌شن :)
پاسخ:
کی قراره اصلاح بشیم خدایا؟ خداوندا؟
سلام مومن. جزاکم الله خیرا


به قول شاعر:
"من اگر بنشینم تو اگر بنشینی چه کسی بر خیزد؟
من اگر برخیزم تو اگر برخیزی همه بر می خیزند..."


هر کسی باید از خودش شروع کنه....
و اینجاست که باید گفت:
"قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود"


عاقبتتون به  خیر به حق حضرت ابوتراب
یا علی
پاسخ:
سلام.
حرفتون کاملاً صحیحه.
۱۱ تیر ۹۷ ، ۱۷:۲۳ آسـوکـآ آآ
باور کنید خیلیها رعایت میکنن
از ترس پول آب هم شده رعایت میکنن
قبلا پول آب ما میومد 10000ت
الان میاد سی تومن
در حالی که ما همه تو خونه رعایت میکنیم
بیست درصد و شاید هم کمتر واسه مصارف شهریه
من خودم رو فاضلاب کار کردم
ما بقیش واسه مصارف کشاورزی و کارخونه هاست
که بدون مدیریت فاضلابشون رها میشه
در حالی که باید برگرده و تو چرخه کارخونه استفاده بشه
واقعا نظارتی روش نیست
و چون نظارتی نیست
مدیرا هم میگن بیخیال،رها کنید
ببینید چقدر آبی که حق مردمه واسه آشامیدن و بقیه موارد
حیف و میل میشه رسما
چیزی که روستایی های ما بهش فکر کردن
تو روستای مادربزرگ من اصلا باغهارو آب نمیدن
به غیر از فاضلاب سرویس بهداشتی
بقیه مستقیما وارد باغ میشن
و اصلا آبی برای آبیاری باغ چند هکتاری استفاده نمیکنن
با اینکه ممکنه حتی خیلیا حتی سواد مکتبی هم نداشته باشن
من نمیگم همه خوبن،مردم همه عالین، نه واقعا
ولی صرفه جویی ما در مقابل صرفه جویی ای که باید بشه
تو بقیه زمینه ها
واقعا چشمگیر نیست
پاسخ:
ببین میدونم که میزان آبی که داره توی صنایع هدر میشه و میزان آبی که داره توی بخش لوله کشی هدر میشه و میزان آبی که داره توی بخش کشاورزی هدر میشه چندین برابر میزان آبیه که ما توی خونه‌هامون هدر می‌دیم. ولی لزوماً چون در اون بخش‌ها آب هدر میره دلیل نمیشه که ما هم بیخیال باشیم. گفتم حرفی که زدم فقط جنبۀ شخصی قضیه است. من جایگاهی ندارم که بخوام به دولت توصیه‌ای داشته باشم. ولی خب لااقل می‌تونم به دوست‌ها و آشناهایی که می‌شناسم این توصیه‌هارو بکنم.
واقعا علاوه بر مدیریت نداشتن مسئولین بی‌مسئولمون، ناشی از فرهنگمون هم هست، فرهنگ نداریم، من خودم به عنوان اولین بی فرهنگ که عادت کردم موقع ظرف شستن و حمام کلی آب مصرف میکنم! همینجا قول میدم سعی کنم بیشتر رعایت کنم.
+ فکر میکنم وضع سیستان برای اب حتی از خوزستان هم بدتر باشه.
پاسخ:
آفرین. بیشتر رعایت کن. اجرت با خود خدا.
.
وضع آب توی خیلی از شهرهامون خرابه. شاید با کمی تفاوت. ولی در نهایت وضع همه خرابه.
۱۱ تیر ۹۷ ، ۱۷:۴۲ نیمه سیب سقراطی
یه روز دامن گیر خودمونم میشه ... واسه خاطر خودمون لااقل حواسمون بیشتر از اینا باشه ... 
پاسخ:
همینجا توی کاشون ما برای آب آشامیدنی یا باید از دستگاه تصفیه استفاده کنیم یا اینکه بریم و با بیست لیتری آب بخریم. خب وقتی وضع الان اینه، قطعاً چندسال دیگه بدتر هم خواهد بود. چه باور بکنیم چه نکنیم مشکل آتی کشور ما بی‌آبیه.
۱۱ تیر ۹۷ ، ۲۰:۵۴ حامد سپهر
در خوشبینانه ترین حالت اگه کل ملت هم صرفه جویی کنن اتفاق خاصی نمیوفته چرا ؟ چون فقط 6 درصد آب صرف مصارف خانگی میشه این کمبود آب بخاطر ضعف در سیاست گذاری و مدیریت آب هستش
ایران کشور نیمه خشکیه پس به هیچ وجه نباید میوه ها یا محصولاتی که آب زیادی میخوان کشت بشه مثل برنج و هندونه و همچنین تو بخش صنعت صنایع فولاد نباید تو منطقه ایی مثل اصفهان باشه چون بیشترین مصرف آب در بخش صنعت مربوط به صنایع فولاد و ذوب آهن هست که همش هم دقیقا تو مناطق جنوبی و مرکزی ایران که مشکل آب دارن ساخته شدن این یعنی سیاست گذاری غلط
پاسخ:
آقا طوری سیاست‌های زیست محیطی کشور رو نقد و بررسی کردید که من توان پاسخگویی به کامنت‌تون رو ندارم.

۱۲ تیر ۹۷ ، ۱۶:۴۸ منتظر اتفاقات خوب (حورا)
تو این گرماست که آدم میفهمه آب چه نعمتیه!
پاسخ:
آره. وقتی یادمون میاد باید قدر چیزی رو بدونیم که کار از کار گذشته باشه.
۱۴ تیر ۹۷ ، ۱۵:۴۸ منتظرِ منتظر
به راستی منبع آب کجاست و آب از کجا می آید؟آیا آن را باید با پولهای بعضاً کثیف و نجس ربوی و حرام و شبه حرام از جایی بخریم تا بعد در قبض آب بیاید  و بهاء آن را بپردازیم؟
 بی تردید منبع آب فقط از جانب خالق یگانه است. براستی و البته ناگفته روشن و بدیهی است که با درست و منصفانه آب و هر نعمت دیگری را استفاده نماییم.
اما مگر برای حضرت یوسف-علیه نبیّنا و آله و علیه السلام- هفت سالی خشکی نیامد.
پس علاوه بر درست مصرف نمودن باید درست زندگی نماییم و از یگانه خالق هستی طلب بخشش و بهتر شدن وضعیت زندگی به ویژه آب و هوا را نماییم. دعای دسته جمعی کل مردم کشور ، نه تنها یک تکلیف شرعی است (که اگر مردم دست از دعا نمودن ، که مخ عبادت است بردارند؛ عذاب الهی به طور ویژه نازل می شود) بلکه بهترین راه و سریع ترین روش برای رفع مشکلات کشور و جهان بشریت است.

با سلام و احترام به شما بزرگوار. توصیه و تاکید می نمایم به همه دوستان بزرگوار وخوب که واقعاً به دنبال یک مطالعه سودمند و البته نشاط آور هستند،  حتماً کتاب فوق العاده ارزشمند «تنها راه رسیدن به تکامل و سعادت ابدی و چشیدن لذّات واقعی / ج 1 دارای 574 ص و 249 منبع معتبر و موثق است که برخی از آنها پرفروش ترین کتب دنیا هستند» و به ویژه جلد دوم آن [که بیشتر برای بانوان است] را مطالعه (و لطفاً به همگان معرفی) نمایید. در واقع این مجموعه کتابها بسیار ارزشمند است برای داشتن یک زندگی  توأم با آرامشی مداوم، تندرستی خود و نسل زیبا و قوی خود و به ویژه برای داشتن ازدواجی موفّـق و البته برای تحکیم خانواده و پیشگیری از برخی از طلاق های نابخردانه و نیز راهی مطمئن برای جلوگیری از تولید فرزندانی معیوب و مریض می باشد. لذا تا هنوز فرصت را ازدست نداده اید، مطالعه و برسی خود را آغاز نمایید، شاید حتّی دقایقی دیگر دیر باشد. برای مطالعه بهتر و بیشتر به سایت ««www.Book.soltanpanah.ir مراجعه نمایید. با تشکر.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی