دو کلمه حرف حساب

دو کلمه حرف حساب

اینجا از داستان، شعر، موسیقی، فیلم، کتاب و گاهی فوتبال حرف می‌زنم.

خود زندگی، یک قصه است

سه شنبه, ۲۹ آبان ۱۳۹۷، ۰۸:۲۳ ب.ظ

سال پیش، در همچین روزهایی در بیست و هشتیم روز آبان، مطلبی نوشته بودم دربارۀ روز کتاب و کتاب‌خوانی. پایین آن مطلب سلوچ یا همان علی خودمان، نظر گذاشته بود:«یک بار هم شده به جای کتاب های روانشناسی و موفقیت و علمی و تاریخی و سیاسی و ... داستان بخوانید. قصه ها بی نظیرن». 

همین، راستش خواستم با یک پست بلند بالا دعوت‌تان کنم به داستان‌خوانی. ولی تهش رسیدم به همین جملۀ علی: «داستان بخوانید چون قصه‌ها بی‌نظیرند.» چون خود همین زندگی هم یک قصه است. یک قصه.

نظرات  (۱۳)

غرق شدن توی دنیای داستان ها لذتیه که سخت میشه از طریق دیگه ای به دستش اورد .
با شخصیت های داستان ها زندگی کرد . خاطره ساخت . تجربه کسب کرد . از بعضیهاشون جداشد و با بعضی هاشون موند .
پاسخ:
واقعیت اینه که زندگیامون یه طوری افتاده روی دور تند که فرصت تجربه کردن خیلی اتفاق‌ها رو نداریم. یکی از وقتایی که داستان‌خونی به کمک‌مون میاد همینه. جهان داستان موقعیتیه برای کسب تجربیات جدید.
۲۹ آبان ۹۷ ، ۲۱:۰۹ بهارنارنج :)
بله،چشم:)
پاسخ:
داستان‌ها فقط داستان و اتفاق نیستند. داستان‌ها نوشته می‌شن برای اینکه به خواننده یک جهانِ جدید رو نشون بدن.
۲۹ آبان ۹۷ ، ۲۲:۰۸ פـریـر بانو
کتاب می‌خوانیم
تا چندبار زندگی کنیم...

و این زندگی کردن قطعا از دل قصه‌ها میاد...
یک زندگی رو چندبار زندگی کردن...
پاسخ:
خواندن داستان‌ فرصتیه برای آشنا شدن با فرهنگ و سنت شهرها و کشورهای دیگه. 
من مدتیه دیگه داستان و قصه و اینچیزا نمی‌خونم ولی. جنبه‌شو ندارم. گیر می‌کنم توشون و درگیر مشکلاتشون می‌شم. تو جاهای تلخ فرو می‌رم و سرنوشت شخصیته الکی برام مهم می‌شه. آخرش هم نویسنده رو بابت تموم کردن کتاب (حتی بعد از یه کتاب 1000 صفحه‌ای :|) به باد ناسزا می‌گیرم چون حق نداشته مارو تا اونجا بکشونه و بعد رهامون کنه. بعد گاهی وقتا از این احساس ارضا نشدن مغز دچار عصبانیت می‌شم و خودم سعی می‌کنم بشینم ادامه‌ش رو بنویسم و از اون حالت درآم، که خب عموماً خراب می‌شه و بعد از خودم و نویسنده‌هه متنفر می‌شم :)) خلاصه چرخه‌ی عجیبیه.

تنها نویسنده‌ای که از تموم شدن کتاباش خوشحال می‌شدم جین آستن بود. خیلی زجر آوره برام نوع روایتش. دو نفرو می‌خواد بهم برسونه، 600 صفحه سنگای الکی می‌ندازه 😒 با احترام به طرفدارانش البته :دی
اونایی هم که آخرش شخصیت اصلی رو می‌کشن یا یه جوری سربه نیستش می‌کنن که من مجبور نباشم نگران سرنوشتش باشم رو هم دوست دارم :)))
پاسخ:
داستان که می‌خونی این فرصت رو داری که در پوست و گوشت شخصیت‌های داستانی فروبری و ذر لحظه لحظه‌های زندگیش شریک باشی. این فرصت رو داری که در جهان زیستی اون شخصیت غرق بشی و زندگی‌های جدیدی رو تجربه کنی. 

۲۹ آبان ۹۷ ، ۲۳:۵۸ اینتِرنال‌ْ آدِر
اصلا خیلی وقت ها داستان ها تاریخ و سیاست رو به بهترین نحو به تصویر میکشن جوری که هم یادت بمونه و هم از دید یک آدم معمولی مثل خودت ببینیش نه یک پژوهشگر. مثل نگاهی به تاریخ جهانِ جواهر لعل نهرو یا مثلا تاریخ جهانِ ارنست گامبریج. 
جالبه که بسیاری از پژوهشگران علوم انسانی، میشینن رمان های مختلف رو میخونن. همین روزا همکاری دارم با یکی از اساتید پژوهشگرِ خیلی خوب. یک بغل رمان از عصر روشنگری داده دستم که اکثرشون هم زبان اصلی هستن و گفته یک سال فرصت داری بخونی و اون چیزایی که میدونی به دردمون میخوره رو علامت بزنی. مثلا تو کدوم کتاب در مورد رادیکال های طبقه کارگری مثل تاماس هاجسکی که قبل به دنیا اومدن مارکس بودن و بعدا افکار مارکس رو تشکیل دادن و مارکس اون افکار رو جمع کرده و مانیفست داده نوشته، جز رمانی که اومده از مبارزات بریتانیایی ها با اقتصادسیاسی کلاسیک  حرف زده؟
فلسفه رو هم حتی به زیبایی میتونن به تصویر بکشن! مگه نداریم «بار هستی» میلان کوندرا رو؟
پاسخ:
ادبیات داستانی در هر دورۀ زمانی‌ای منعکس کننده وضعیت تاریخی اون دوره است. مثلاً در ادبیات دهۀ سی و چهل ما با نشانه‌ها سروکار داریم. دلیل استفاده زیاد از نشانه‌ها وضعیت خفقان‌آلود اون دورانه. 
همه چی از قصه زندگی شروع میشه
پاسخ:
داستان‌ها لایه‌های متفاوتی دارند. لایه‌هایی که متناسب با هر خواننده می‌تونه نکته‌هایی رو در اختیار اون قرار بده.
۳۰ آبان ۹۷ ، ۰۰:۵۳ خورشید ‌‌‌
به نظر شما، بیان علی بی‌نظیر نیست؟ من خیلی کم دیدم آدم‌هایی که این‌طور بتونند خلاق از کلمات استفاده کنند.
پاسخ:
حیف میاد اینجارو می‌خونه پررو می‌شه. وگرنه می‌گفتم بیان علی به تنهایی نه. خود علی هم بی‍نظیره. :)
۳۰ آبان ۹۷ ، ۰۴:۴۱ هیوا جعفری
داستان گاهی وقتا می تونه بهتر از کتابای روانشناسی بهت درس زندگی و شخصیت بده
پاسخ:
داستان‌ها درس زندگی هستند. داستان‌ها به رایگان تجربیاتی رو در اختیار خواننده قرار می‌دن که برای به دست آوردنش باید تاوان زیادی بده.
داستان ها به خوبی تاریخ و فرهنگ جوامع رو به تصویر می کشن و اثرات بازیهای سیاسی و خط مشیهای فکری حکومت بر لایه‌های درونیِ یک جامعه رو نمایش میدن. اثراتی که شاید هیچ سند تاریخی‌ای مثل داستان و رمان نمیتونه به اون ظرافت و دقت بازگوشون کنه.
خوشه‌های خشم یکی از این مدل کتابهاست.
پاسخ:
ادبیات‌داستانی دهۀ سی و چهل به خوبی نشون دهندۀ همین موضوعیه که گفتین. داستان همیشه خیلی خوب از تیغ سانسور فرار کرده و آنچه در جامعه در جریان بوده رو ثبت کرده. 
تبریک میگم هفته کتابخوانی رو به کتابخون های محترم
پاسخ:
داستان یک سرگرمی یک ساعته و دو ساعته نیست. داستان‌ قالبیه برای عرضه کردن اندیشه‌های یک نویسنده.
چقدر موافقم:)
پاسخ:
داستان یک جهان زیستیه که می‌تونه تو رو از این دنیا نجات بده و ساعاتی با خودش همراه کنه. داستان کوره راهیه برای رسیدن به رهایی.
۳۰ آبان ۹۷ ، ۲۲:۵۶ منتظر اتفاقات خوب (حورا)
امروز با دوستام در مورد اینکه چرا فصل امتحانات ما علاقه‌مون به کتب غیردرسی بیشتر میشه حرف میزدیم. یکی از دوستام گفت من اهل کتاب داستان خوندن نیستم. و یکی دیگه در جوابش گفت: بخونی دیگه نمی‌تونی رهاش کنی.
پاسخ:
اوایلش قرار می‌گذاری فقط تعطیلات و تفریحی. بعد یهو می‌خوری به عید نوروز و چشم باز می‌کنی می‌بینی شدی معتاد. :)
آدم وقتی کتاب‌های غیر داستانی میخونه هم خسته میشه هم معمولا مدت زیادی توی ذهن نمیمونه ولی داستان‌ها ولت نمیکنن، یه داستان ممکنه تا مدت‌ها بعد از اتمامش تو ذهنت نفس بکشه و زندگی کنه، سال‌ها بعد هم اگه جزئیات رو فراموش کنی بازم کلیت تو ذهنت میمونه.
 من موقع رمان خوندن شب‌هایی بوده که تا صبح نخوابیدم که کتاب رو تموم کنم، اجباری هم نداشته‌ها فقط کنجکاو بودم و نمیتونستم بخوابم، چه اشک‌ها و هق‌هق‌هایی که با رمان‌ها نکردم، چه دلبستگی‌هایی که با رمان‌ها پیدا نکردم؛ دنیای رمان‌ها واقعا یه دنیای جذابیه:)
پاسخ:
امروز دیدم ترجمان یه مقاله گذاشته بود توی سایتش. عنوانش این بود:
خوندنش برای من جالب بود. :)

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی