دو کلمه حرف حساب

دو کلمه حرف حساب

اینجا از داستان، شعر، موسیقی، فیلم، کتاب و گاهی فوتبال حرف می‌زنم.

عالمی دیگر بباید ساخت و از نو آدمی!

دوشنبه, ۲۶ آذر ۱۳۹۷، ۰۲:۴۷ ب.ظ

کتاب حرکت در مه آقای شهسواری، بخشی دارد دربارۀ شخصیت‌شناسی در داستان که هدفش آشنا ساختن نویسنده‌های تازه‌کار است با نحوۀ شناخت شخصیت داستان‌شان. خب آزمون‌های بسیاری برای شناخت توانایی‌های فردی و شخصیت‌شناسی وجود دارد. شهسواری اما از دو آزمون طبع‌شناسی و تیپ‌شناسی استفاده کرده است. بگذریم، هدفم معرفی کتاب نیست. فقط اینکه از همان خط اول فصل، متن کتاب قلقلکم می‌داد که قبل از هرچیز خودم را امتحان کنم، بخشی از خودم را بریزم درون یک لولۀ آزمایش و ببنیم چه خبر است و در اندرون من خسته‌دل کیست که چنین در فغان و در غوغاست. در نهایت نتیجه این شد که: پی بردم که یک آدم صفرایی‌مزاجم و یک درون‌گرای حسی احساسی منعطف. آدمی مثل همۀ آدم‌های دیگر، با نقطه ضعف‌‌ها و نقطه قوت‌های خاص خودم. خلاصه هدف از این پست این بود که بعد از قلقلک شدن خودم، شما را هم قلقلک بدهم برای پی بردن به درون و بیرون خودتان. همین.

آزمون طبع‌شناسی

آزمون تیپ‌شناسی مایرز-بریگز


س.ن:انصافاً آدمی چیز عجیبی است. چند کیلو پوست و گوشت و استخوان و این همه پیچیده‌گی درونی و بیرونی؟ بزنم به تخته.

موافقین ۹ مخالفین ۰ ۹۷/۰۹/۲۶
آقاگل ‌‌

خود نوشت نگاری

نظرات  (۱۳)

۲۶ آذر ۹۷ ، ۱۵:۴۲ اینتِرنال‌ْ آدِر
منم قبلا این آزمون ها رو دادم. :) آزمون MBTI واقعا به دردم خورده. ویژگی هام رو دقیق مشخص کرده و به نظر میرسه  دقیقا فرزند همون تیپ شخصیتیم. همون قوت ها و همون ضعف ها. پوشش دادن ضعف هایی که میدونستمشون و نمیدونستم ضعف هامن، هم لذت بخش بود و هم سخت. هنوزم گاهی از دستم در میره؛ ولی، همین که میدونم این در رفتنه نشونه ی تسلیم شدنم مقابل اون ضعفه یعنی قابل اصلاح میتونه باشه.
پاسخ:
آره. خب یه بخش‌هاییش رو می‌دونی و یه بخش‌هاییش برات مجهوله. یعنی نمی‌تونی بین خواستن و بودن فرق بذاری. ولی آزمونش طوریه که کمک می‌کنه  بفهمی کجا داری اشتباه می‌کنی. اون وقته که می‌تونی اگر ضعفی داری بهش بهتر بپردازی.
اون آزمون طبع‌شناسی هم جالب بود. 

۲۶ آذر ۹۷ ، ۱۵:۵۴ هالی هیمنه
شاید مسخره به نظر برسه، ولی من گاهی در جوابِ سوالا می‌مونم گزینۀ درست کدومه! یه بار با کلی بدبختی آزمون MBTI دادم، ولی آخرشم نتونستم به نتیجه‌ش دل‌خوش کنم! معمولاً یه مقدار فاصلۀ نامشخصی بینِ اون چیزی که هستم و اون‌چیزی که می‌خوام باشم وجود داره که آدم رو گمراه می‌کنه. :)
پاسخ:
منم این مشکل رو داشتم. :) 
سعی می‌کردم فاصله بندازم، مصداق پیدا کنم و مثلاً ثابت کنم که نسبت به اطرافیانم حساس هستم یا نیستم. وقتی چندتا مصداق پیدا می‌کردم سؤال رو جواب می‌دادم.
اینکه ادم خودش رو بشناسه به نظرم خیلی کمک کننده ست من ازمون mbtiرو موقع انتخاب رشته ی دبیرستانم دادم و نتیجه ش برای من خیلی دقیق بود .چند روز پیش به عنوان یه پست توی وبلاگم درباره ی تیپ شخصیتی و این ازمون  گذاشتم . وقتی چندین نفر از دوستام هم این تست رو دادن و نتیجه ش رو گرفتن ،دیدم همه از نظر تیپ شخصیتی یکی هستیم یا خیلی خیلی نزدیکیم. 
راستش دونستن نقاط قوت و ضعف خودم و نزدیکام برای من خیلی مهمه چون براساس اینا تصمیم میگیرم . 
مثلا من درون گرایی ام که داره برون گرایی روتمرین میکنه تا بهتر با بقیه ارتباط بگیره و ضعف کم ارتباطیش رو بر طرف کنه و...

نکته جالب اینجاست که من برای شخصیت های داستانیم هم تیپ شخصیت تعیین میکنم (mbti منظورمه نه تیپ شخصیتی  هنری که صفاتی ان که به تدریج به تیپ شخصیت تبدیل شدن ) فکر میکنم این باعث شده شخصیت پردازیم خیلی بهتر بشه.

+ این کتاب رو برای بهبود داستان نویسی برای من تجویز میکنید یا نه؟ اگر کتاب دیگه ای هم در زمینه نوشتن داستان خصوصا کوتاه میشناسید بهم معرفی کنید ممنون میشم

پاسخ:
شاید دلیلش این بوده که توی یک شرایط و موقعیت‌های مشابه بزرگ شدین. چیزایی که طبیعتاً اثرگذاره. و بعد اینکه وقتی خودت رو بشناسی راحت‌تر می‌تونی ضعف‌هات رو بهبود بدی، بهتر می‌تونی تصمیم بگیری و بهتر مسیر حرکتت رو مشخص کنی.
.
دقیقاً توی این کتاب برای همین مبحث شخصیت‌شناسی رو مطرح کرده بود. بخش اولش این بود که برای شخصیت شناسنامه صادر کنین. هرچیزی که درباره‌اش می‌دونین رو بنویسین. بعد از آزمون‌های شخصیت‌شناسی و تیپ شناسی استفاده کنین تا بهتر درباره‌اش بدونین. البته اصل مطلب دربارۀ رمان‌نویسیه، ولی در داستان کوتاه هم کاربرد داره.
.
دربارۀ کتاب هم، اگه تا حالا مطالعه‌ای نداشتی فکر می‌کنم عناصر داستان جمال میرصادقی کتاب بهتریه. کتاب کوچک نویسندگی عموزاده خلیلی هم کتاب خوبیه. حرکت در مه هم کتاب خوبیه البته. به خصوص که به زبان ساده نوشته شده و هرچند نزدیک هفتصد صفحه است ولی سریع پیش میره.
کتاب زیاده در این باره. این چندتایی که گفتم رو خودم خوندم. یک دوره سه جلدی هم حسین پاینده داره دربارۀ داستان کوتاه. یا کتاب شهریار مندنی‌پور ارواح شهرزاد.
۲۶ آذر ۹۷ ، ۱۶:۳۹ ام اسی خوشبخت
تست های دوست داشتنی من. فعلا برم تست بدم :)
پاسخ:
:))

۲۶ آذر ۹۷ ، ۱۷:۱۷ ام اسی خوشبخت
80 تا سوالو جواب دادم و پرید :|
پاسخ:
آخ آخ : |
حسی بدتر از این نیست. 
من یه فایل ورد دارم که از اسم و فامیل شروع میکنه تا... 
دقیقا برای هر شخصیت به اندازه ی یک ادم واقعی پرونده اطلاعاتی یا همون به قول شما شناسنامه میسازم .
جز دو کتاب اخر بقیه رو خوندم . بابت معرفی ممنونم:)

پاسخ:
خب پس کلی مطالعه داشتین. :)
یک کتاب دو جلدی هم هست صد سال داستان‌نویسی ایران. من چند وقتی هست دارم می‌خونمش. کتاب خوبیه. از اولین دهه‌های پیدایش داستان در ایران شروع می‌کنه و داستان‌ها رو بر اساس تاریخ، رویدادهای تاریخی و جریان‌های سیاسی بررسی می‌کنه. برای من که خیلی کم داستان کوتاه خونده بودم کتاب خوبی بوده تا الان. هم اینکه با جریان داستان آشنا میشی و هم اینکه به خط میده که سراغ چه نویسنده‌هایی بری و چه کتاب‌هایی بخونی. :)

۲۶ آذر ۹۷ ، ۲۰:۰۸ حامد سپهر
تست دادم جوابش خیلی درسته

پاسخ:
خب خدارو شکر :)
منم تست‌هاش رو انجام دادم، یه سری تفاوت‌های کمی داشت ولی در کل به نظرم درست بود :)
ممنون
پاسخ:
خب صفر و صدی نیست. مثلاً توی آزمون طبع شناسی ممکنه از هر دسته بعضی از ویژگی‌هاش رو داشته باشی.

۲۷ آذر ۹۷ ، ۱۶:۱۱ 🦉 شباهنگ
من قبلا istj بودم. یه کم تغییر شخصیتی داشتم و intj شدم.
پاسخ:
از حسی رسیدی به شهودی :)
آینده‌نگر تر هم شدی پس.
سپاس بیکران بابت معرفیتون ...
از بین ادم های مطلع اطرافم کسی این تعداد کتاب مرتبط به چیزی که میخواستم بهم معرفی نکرده بود .
این کتاب رو هم میزارم توی لیست مطالعه ام :)

پاسخ:
خواهش می‌کنم. 
وبلاگ سخن‌سرا رو که راه انداختیم دنبال کسایی بودیم که علاقه‌مند به نوشتن و به خصوص داستان باشن. خب اتفاق‌هایی افتاد که اونجا شکل نگرفت. ولی هربار که یک نفر  علاقه‌مند به ادبیات و داستان می‌بینم کلی سر ذوق میام. :) 
امیدوارم تو این مسیر همین‌طور جلو بری.

من دومی رو انجام دادم. :) 
اینجور تست ها رو دوست دارم.!
نتیجه اش اندازه انتظارم جذاب نبود.!
پاسخ:
سرچ کن توی نت، جزئیات بهتری هم پیدا می‌کنی. این سایتی که گفتم آزمونش چون رایگانه و نسبتاً استاندارده توی کتاب معرفی شده بود. من خودم رفتم و برا دونستن جزئیات بیشتر سرچ کردم. :)

۲۹ آذر ۹۷ ، ۲۳:۲۵ منتظر اتفاقات خوب (حورا)
چقدر من از این آزمون‌ها دوست دارم. اولین بار که پام به اینترنت باز شده بود، فقط دنبال آزمون‌های این مدلی بودم:-))
پاسخ:
:)
خیلی جالب هستن.
۲۵ دی ۹۷ ، ۱۰:۱۶ محمدحسن ‌‌
تست جالبیه...

البته «غلبه‌ی مزاج» با «مزاج پایه» فرق داره.

سوداوی‌ها منزوی هستند و کمی ترس دارند. خیلی دوست‌دارند به ایشان توجه بشود و محبت شوند. ولی توی محبت کردن باید روی خودشون کار کنند. بیشتر اهل فکر هستند!
صفراوی‌ها کمی زود جوش هستند. ذهن دسته‌بندی شده و منظمی دارند. قد کشیده. کمی شاید اعصاب‌معصاب نداشته باشند فقط. :)
بلغمی‌ها خوش مشرب هستند. یک کم تپل. رطوبت بالایی دارند، زیاد شاید خوابشون بیاد.
دموی‌ها بسیار اهل کار و تلاش، و جمع‌کردن ملت حول یک کار. بشدت اهل کار جدید شروع کردن. آستانه‌ی تحریکی بالایی دارند. البته کارهای نصفه و نیمه هم آفت‌شون می‌تونه باشه... به علت تعدد کار بالا...

(البته این نکات رو تا جایی که متوجه شدم این طوری هست؛ باید به منابع هم مراجعه کرد)

اما نکته‌ی اصلی این که این‌ها توی مرور زمان متغیر هستند.
یعنی آدم می‌تونه توی این‌ها بره و بیاد.
مزاج پایه تشخیصش یه کم کار داره.

هم‌چنین البته آدم می‌تونه ترکیبی از همه رو داشته باشه!

نکته‌ی اصلی اینه که نباید غلبه‌ی مزاج داشته باشه آدم.
ولی مزاج پایه مشکلی نداره. اون خیلی آسته‌آسته قابل تغییره.
پاسخ:
درست میگین. داشتن یه مزاج پایه، هر مزاجی هم که باشه اشکالی نداره. فقط نشون دهندۀ یک سری ویژگی‌های فیزیکی و درونی در فرده. همین. و اینکه با توجه به مزاجش لازمه که نوع و شکل تغذیه‌ش رو مشخص کنه.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی