دو کلمه حرف حساب

دو کلمه حرف حساب

ابتذال فرهنگی

يكشنبه, ۱۴ تیر ۱۳۹۴، ۰۲:۱۶ ق.ظ


میلان کوندرا در یکی از کتابهایش به پدیده ای اشاره می کند بعنوان «جذابیت انکار ناپذیر ابتذال»
  و معتقد است که همه ی ما کمابیش تمایل عجیبی به چیزهای سطحی و دم دستی داریم. مضامین مزخرف ونخ نما ، ملودرام های اشک آور، چیزهایی که با احساسات  ما بازی کند و شعورمان را به بازی بگیرد.ابتذال از ریشه ی «بذل » کردن به معنی بذل توجه بر  چیزی است که در ذات ارزش آن را ندارد.
بطور مثال شما اگر یک آفتابه را طلاکوبی کنید کار مبتذلی کرده اید. برای اینکه آفتابه آفتابه است حتی اگر طلا باشد.ابتذال طرفداران فراوانی دارد. موسیقی های پرفروش ( مشخصا پاپ شاید ) ، فیلم های پرفروش ، محصولات پرفروش از یک الگوی ثابت پیروی می کنند و معمولا ( به جز مواردی استثنا ) از ارزش هنری برخوردار نیستند.

اینگونه است که کتاب های  دانیل استایل و فهیمه رحیمی می فروشد ولی صادق چوبک را نمی شناسند یا فیلم های هالیوودی می فروشد و فیلم های برگمان را کمتر کسی دیده است  و در سطح ملی گنج قارون و ممل آمریکایی  و اخراجی ها  رکورد دار فروش می شوند.
 ابتذال همواره دو سر دارد. آنها که آن را تولید می کنند و آنها که آنرا  مصرف می کنند. تا زمانی که تقاضا برای ابتذال وجود دارد عرضه ی آن ادامه خواهد داشت. شاید برای مقابله با ابتذال تنها راه تربیت کردن سلیقه ی جامعه است.

 این کار مثل آشنا کردن کسی که عمری به خوردن آب لجن عادت کرده  با یک جرعه آب زلال می ماند. تا وقتی از آب چشمه نخورده است نمی توان از او انتظار داشت که  ملاک درستی برای تعیین کیفیت آب داشته باشد. اما مسلم بدانید که  بعد از آن هرگز نخواهد توانست از آب لجن لذت ببرد.

 اما چطور می توان  بدون آنکه به ابتذال آلوده شد از این مرحله عبور کرد وقتی  نگاه ها سمت لبه ی ابتذال متمرکز شده است و ذایقه ها به آن عادت کرده است؟

پاسخ از شما:

.

.

س.ن1: پست فوق حاصل تفکرات یک روزه بی نتیجه یک بنده نگارنده است که در نتیجه بحث با یک دوست خوب حاصل شد رسما از این دوست و تلنگرش سپاسگذاری می نماییم.

س.ن2: و تشکر از یک دوست دنیای مجازی به همچنین که پست فوق را بیش از پیش مدیون ایشان هستم.

س.ن3: ای کاش کمی بیاندیشیم. چه شده که این روزها خبرها اینقدر برایمان سطحی شده؟ چه شده که خبرهای مهم جای خود را به جک ها و لغز خوانی ها داده اند ( به شخصه خیلی خبرها را بعد از خواندن جک هایش دنبال می کنم!!! ) ....

ای کاش کمی بیاندیشیم ....

موافقین ۴ مخالفین ۰ ۹۴/۰۴/۱۴
آقاگل ‌‌

نظرات  (۹)

سلام بر شما
گرایش به ابتذال، نتیجه‌ی مبتذل بودن درون انسانهاست؛ یعنی وقتی باطن مردم، نسبت به حقایق عالَم، درکی نداشته باشد و نتواند با این درک، خود را بزرگ کند، نتیجه این می‌شود که به ابتذال و امور سطحی، دلخوش می‌کند. سفارش به پرهیز از «لغو و لعب» ناشی از همین مساله است که اسلام نمیخواهد مردم، به ابتذال دلخوش کنند و در همان سطح بمانند.
پ.ن: با مثال اخراجیها برای ذکر مصداقی از ابتذال، موافق نیستم.
موفق باشید
پاسخ:
سلام.
مهم راه کار است.
چه باید کرد؟
ما نیز جزئی از همین مردمیم.کسانی که به این درد دچارند. به عنوان یک فرد چه می توان کرد؟

با آرزوی موفقیت برای شما به همچنین
۱۴ تیر ۹۴ ، ۱۰:۴۴ محمدهادی علی بابائی
درباره‌ی اصل موضوع موافقم اما در مثل‌ها مناقشه دارم.
از اساس ماهیت هنر به خصوص در غرب بر مبنای سرگرمی است. چه رقص چه موسیقی چه داستان... و به طور خاص سینما. سینمای آدمی مثل برگمان یا حتا تارکوفسکی و اعوانش از اساس در تضاد با ماهیت سینمای متعارف است. جدا از این که نگاه این افراد بیش‌تر در راستای تعمد به خاص بودن و روشن‌فکرنمایی است، باید دقت داشت که شما اگر به رستوران بروید برای غذایش می‌روید. اگر بهترین موسیقی را بشنوید اما خبری از غذا نباشد معترض می‌شوید! و این اعتراض دلیل بی‌هنری یا ناآشنایی‌تان با هنر موسیقی فاخر نیست! آدمی که برای سرگرمی دنبال سینما یا داستان می‌رود قطعن این ضدسرگرمی‌ها را نمی‌پذیرد. در تایید این عرایض هم ارجاع می‌دهم به داستان‌ها و فیلم‌های خوب و پرمحتوایی که به خاطر بار سرگرم کننده‌شان مخاطب پسند هم بوده‌اند. سینمای اسپیلبرگ، سینمای فینچر(بعضی فیلم‌هایش)، و سینمای کوبریک خدابیامرز! هم‌چنین رمان‌های ژول ورن و شاهنامه‌ی فردوسی را به عنوان اثرهای هنری عمیق و مخاطب پسند می‌شود یاد کرد که هیچ هنرشناسی انگ ابتذال به آنان نخواهد زد.
پاسخ:
طبیعتا اینگونه است که شما می گویید.
ابتذال را قطعا نمی توان به فردوسی یا ژول ورن نسبت داد. و به سینمای اسپیلبرگ.
.
روی سخنم بیشتر با جک ها و لغز گویی های شبکه های مجازی است و در کنارش آثار هنری ( حیف از کلمه هنر!!!) بی سر و ته که حقیقتا کم هم نیستند. از فیلم گرفته تا موسیقی تا عرصه نشر. مثال بارز فیلم های به اصطلاح اتوبوسی ( فیلم هایی که فقط قابلیت پخش از اتوبوس ها را دارند!)
 یا همین صدا و سیمای خودمان!

ممنون از نظر دقیقتون.
موفق باشید.
۱۴ تیر ۹۴ ، ۱۳:۵۸ elahe hosseinzade
به نظرم اکثرمون در بیشتر کارها افراط و تفریط میکنیم ....اینه که بعد یه مدتی اون کار به ابتذال کشیده میشه .وگرنه هم آهنگ پاپ خوب داریم هم بد . شبکه های اجتماعی هم مزایا دارن هم معایب ....نحوه ی استفاده ما درست نیست....
پاسخ:
خب دقیقا مهم همینه.
من هم از ابتذال صحبت کردم ولی هرگز نگفتم همگی مبتزل هستند.
ولی قبول کنیم بیش از 90% گروه هایی که در شبکه های مجازی هست حقیقتا کلمه ای برای توصیفشون مگر ابتذال پیدا نخواهیم کرد.
مهم اصلاح الگوی مصرف فرهنگ مردمه :)
و این اصلاح صورت نمیگیره مگر از همین الآن و از خودمون شروعش کنیم و بس.
تمام

سلام والتماس دعای مخصوص تواین شبها
۱۵ تیر ۹۴ ، ۰۴:۲۲ یک خبرنگار ...
سلام ،
اخبار سطحی نشدند ...
خبر ها همونند ...
جوک و تمسخر و هجو و هزل و غیره دیگه زیاده از حد پا تو کفش خبر کرده ...
و حتی حوزه های دیگه ای چون ادبیات و موسیقی و ورزش و سیاست و خلاصه هر حیطه ای که فکرشو بکنی ...
البته خودتون بهتر می دونید که طنز متفاوت از این هجویات هست ...
و موضعگیری پایاپای و واکنش سریع و به موقع طنز به وقایع و اخبار - در بسیاری مواقع - راهگشا هم هست ...
پاسخ:
سلام.
اخبار که سطحی نیستند ما آنها را سطحی کرده ایم با جک ها و شوخی هایی که از اخبار می سازیم.
بحث طنز را که همان اول جدا کردیم و بحثی نیست.
۱۶ تیر ۹۴ ، ۱۶:۱۶ امیرحسین چگونیان
نظرات خیلی تخصصی بود، چیزی ندارم بگم :)))))))
خدا قوت
شرمنده کم نظر میذارم
پاسخ:
سلامت باشی
از کم سعادتی ماست یقینن
۱۷ تیر ۹۴ ، ۱۴:۲۲ دختری از تبار تسنیم ...
سلام و عرض تسلیت ایام...
مشکل دیگری هم که وجود داره، توجه ما به حاشیه هاست
مثلا راجع به زندگی خصوصی بازیگران اطلاعات کاملی داریم، در صورتی که کمتر پیش میاد تا نحوه بازی و نقاط ضعف و قوت بازیگری اون ها رو بررسی کنیم...
در مورد فیلم اخراجی ها، به نظر من، در عین طنزگونه بودن، مفاهیم عمیقی رو به مخاطب انتقال داد... یعنی سازنده فیلم از گرایش افراد به طنز استفاده کرد تا یک مفهوم والاتر رو انتقال بده...
التماس دعا...
پاسخ:
سلام و عرض تسلیت به شما نیز هم.
درمورد بررسی تخصصی خب شاید لازم نباشد هرکسی این اطلاعات را دارا باشد.
و در  مورد فیلم اخراجی ها که در چند کامنت قبل نیز برخی دوستان بدان اشاره کردند به شخصه نمی توانم در حیطه فیلم های دفاع مقدس فیلم اخراجی ها را در کنار فیلم "شیار" یا فیلم "ملکه" قرار بدهم. البته نقد شما صحیح است و جایی که زبان طنز مورد استفاده قرار گیرد برای انتقال مفهومی والا باید برای آن کار ارزش قائل شد.

۲۳ دی ۹۵ ، ۱۵:۱۶ پرستو ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
خدا مرگم بده فک کنم دچار این ابتذال شدم:(((
پاسخ:
:)
فکر کنم این یکی از پست هایی هست که باید بازنشرش بدم مجدد! 
ممنون که یادم آوردین.
.
هیچوقت برای برگشت دیر نیست.
۲۴ دی ۹۵ ، ۱۱:۳۳ پرستو ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
خواهش میکنم، قابلی نداشت
پاسخ:
:))
ارادتمند

ارسال نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">