دو کلمه حرف حساب

دو کلمه حرف حساب

اینجا از داستان، شعر، موسیقی، فیلم، کتاب و گاهی فوتبال حرف می‌زنم.

آبی‌‌های لندنی

سه شنبه, ۴ تیر ۱۳۹۸، ۱۰:۰۸ ب.ظ
یکی از قوانین نانوشتۀ هواداری در فوتبال اینه که شما حق نداری همزمان هوادار دو باشگاه باشی. برای مثال نمی‌شه شما هم هوادار میلان باشی و هم چلسی. اما من هیچ‌وقت دوست نداشتم از قوانین نانوشته پیروی کنم. برای همین در کنار میلان باشکوه، همیشه هوادار آبی‌های لندن هم بودم.
 میلان رو دوست داشتم چون همیشه جایی بین قهرمان‌ها داشت. چون پر بود از بازیکن‌های قهرمان. امّا چلسی، چلسی تا قبل از آبراموویچ و ورود مورینیو دوران باشکوهی نداشت. چلسی یک تیم متوسط بود با بازیکن‌های متوسط. بدون قهرمانی در اروپا و پنجاه سال قهرمان نشدن در لیگ جزیره. تیمی زیر سایۀ ابرقدرت‌ها. منچستر، آرسنال و لیورپول. 
یک روز وقتی برای رفتن به مدرسه آماده می‌شدم و اخبار ورزشی شش و سی دقیقۀ شبکۀ یک رو نگاه می‌کربدم با چلسی آشنا شدم. تنها چیزی که از چلسی و عشق به این تیم یادم میاد همینه. بعد از اون هر هفته نتیجه‌ها رو دنبال می‌کردم. هربار جدول جزیره رو بالا و پایین می‌کردم تا ببینم چلسی کجای جدوله. هر روز تا یک روزبالاخره چرخ  آسیاب چرخید و چرخید و نوبت به پادشاهی تیم من رسید.  
نکتۀ جالب اینه که همۀ این سال‌ها فقط سه نفر دیگه رو شناختم که هوادار چلسی باشن. همۀ این سال‌ها که زندگی چرخیده و چرخیده و بالا و پایین‌های زیادی داشته، چلسی هم فراز و نشیب‌های زیادی رو تجربه کرده. از قهرمانی در سال 2005 بعد از پنجاه سال، تا شب رؤیایی مونیخ. 


دریافت


فینال مونیخ و باز ضربات پنالتی. وقتی بازی به پنالتی کشید، خاطرات بازی با منچستر رو توی ذهنم مرور می‌کردم. هوادارهای چلسی در ضلع مخالف ورزشگاه بودن. وقتی توپ دروگبا گل شد و چلسی به بزرگ‌ترین افتخار تاریخش رسید، آقای کاپیتان شاید اولین چیزی که توی ذهنش بود رو انجام داد. سهیم شدن خوشحالی خودش با هوادارا. با اون‌هایی که همۀ این سال‌های پر فراز و نشیب به پای تیم مونده بودن. آقای کاپیتانی که امسال قراره دوباره به تیم برگرده. بعد از پنج سال دوری و این‌بار به عنوان سرمربی. 
موافقین ۹ مخالفین ۰ ۹۸/۰۴/۰۴
آقاگل ‌‌

فوتبال نگاری

نظرات  (۱۸)

۰۴ تیر ۹۸ ، ۲۳:۵۱ صخره نورد
واقعا چرا فکر میکنن حتما باید طرفدار یک تیم باشن؟ خب مگه چه اشکالی داره طرفدار همه خوبی ها بود؟!
پاسخ:
خب دیگه. یه وقتایی نمیشه. 
۰۵ تیر ۹۸ ، ۰۰:۲۶ احسان ‍‍
البته من عقیده دارم  که از این قانون باید پیروی کرد.
الان اگه چلسی و میلان رو به رو هم قرار بگیرن، قضیه چی میشه؟
پاسخ:
در این صورت من هوادار میلانم. شکی نیست :)
اما هیچ‌وقت دوست نداشتم از این قانون پیروی کنم. ضمن اینکه ما تو ایران هواداری به معنای واقعی نداریم. هواداری وقتی معنا پیدا می‌کنه که من بتونم به شکل ثمربخشی از تیمم حمایت کنم. مثلاً بتونم محصولات هواداری باشگاهم رو بخرم. بتونم سهام باشگاهم، کارت باشگاهم یا هرچیز مرتبط دیگه‌ای رو خریداری کنم. بتونم برم و تو ورزشگاه تیمم رو تشویق کنم. چیزی که عملاً تو ایران نیست. 
و اینکه به غیر از میلان که عاشقانه دوستش دارم و چلسی که همیشه بازی‌هاش برام مهمه؛ تو این سال‌ها بازی بعضی تیم‌های دیگه رو هم دوست داشتم. نه به این معنا که هوادار اون تیم باشم نه. از دیدن بازی‌شون لذت می‌بردم و خب دوست داشتم که برنده ببینمشون. مثالش آژاکس این فصل یا کرواسی جام جهانی.
سلام علیکم
من اون چلسی رو دوست داشتم (نه این‌که طرفدارش باشم)، هم به خاطر خود رود گولیت و لوکا ویالی، هم به‌دلیل این ویژگی که اینا هم‌زمان هم بازیکن چلسی بودن و هم مربی (اون‌موقع این برام خیلی خاص بود). دن پترسکو، دی‌متئو، اد دی‌گوی، جیان فرانکو زولا، دیدیه دشان، فرانک لبوف و مارسل دسایی رو هم یادمه از اون دوران. این آخریا اکثراً تو اون بازی که علی دایی دو تا گل زد هم بودن. به چلسی پولدار هیچ‌وقت چندان علاقه‌ای نداشتم.
پاسخ:
سلام.
شما با این حساب خیلی قدیمی‌تر از مایی. من بعضی از اینا رو فقط در حد اسم و رسم می‌شناسم و نه بیشتر. بقیه رو هم به عنوان مربی توی ذهنم دارم و چیزی از دوران بازیکنی‌شون در خاطرم نیست. :)

۰۵ تیر ۹۸ ، ۰۸:۰۸ حامد سپهر
اینکه دروگبا داره مربی چلسی میشه دوتا معنی میده یا ما داریم پیر میشیم یا دروگبا زود مربی شده
فوتبال انگلیس واسه من یعنی منچستر:)
پاسخ:
نه. دروگبا مربی نمی‌شه که آقا. کاپیتان تیم. فرانک لمپارد که بعد از گل شدن دروگبا شروع می‌کنه به دویدن منظورم بود. :)

سلام
نمیدونم چرا هرکاری میکنم نمیتونم به فوتبال علاقمند باشم.بشم.

پاسخ:
سلام. :)
خب قرار نیست همه مثل هم باشیم و علاقه‌مندی‌هامون به یه نقطه گره بخوره. 
۰۵ تیر ۹۸ ، ۱۰:۴۲ روناک رخساری
منم از زمان مورینیو طرفدار چلسی ام. واقعا لمپارد شد سرمربی؟
پاسخ:
خبر رسمیش این هفته یا هفتۀ بعد اعلام میشه. ولی آره. سرمربی فصل بعد چلسی لمپارده. 
۰۵ تیر ۹۸ ، ۱۱:۰۰ مصطفی فتاحی اردکانی
ولی انصافا آدم نمی تونه هوادار دو تا تیم باشه. هوادار یه تیمیم ولی شاید چند تا تیم رو دوس بداریم.
پاسخ:
مردم میرن چهارتا تا زن می‌گیرن. ما نمی‌تونیم هوادار دو تا تیم باشیم؟ :)))

چرا؟ من آرزوم اینه که یه علاقمندی پیدا کنم که با آقا گل یکی باشه، بشه درموردش مفصل گپ و گفت کرد....
نظرت درمورد "قضیه چند وجهیِ اویلر" چیه؟ :)))
پاسخ:
کلی موضوع دیگه هست که میشه حرف زد. :)
داستان-موسیقی-فیلم-زندگی.
.
کلاً از اویلر خوشم نمیاد. چیه این‌قدر علم رو سخت کردن اینا؟ :دی

چلسی یه زمان با جان تری و میشاییل بالاک و نهایتا اون گوشه کنارها با لمپارد شناخته میشد‎:D
چه زمونه ای شده که لمپارد داره میشه سرمربی چلسی!
پاسخ:
بالاک که دیگه این آخرای عمر فوتبالش اومد چلسی. برا همین من بیشتر یه بایرنی می‌دونمش تا بازیکن چلسی. :)
یادمه یه مهاجم داشتیم جان فرانک زولا. خیلی خوب بود. قبل از اومدن پیتر چک عزیز هم یه دروازه‌بان دیگه داشتیم که ایتالیایی بود. کارلو کودیچینی. قدش کوتاه بودا ولی خوب دروازه‌بانی بود انصافاً.
امسال هم لمپارد برمی‌گرده و هم چک قراره بعد بازنشستگی دوباره بیاد چلسی. فرانک زولا هم که پارسال کمک مربی بود و امسال هم ممکنه کمک مربی باشه.
۰۵ تیر ۹۸ ، ۱۸:۵۴ خورشید ‌‌‌
کاش امسال فوتبال قشنگ ببینیم. دلم تنگ شده برای فوتبالی که بشه کیف کرد از تماشاش. کاش فصل خوبی بشه. 

من کاملا موافقم با این قانون نانوشته. یعنی چی که من طرفدار این تیمم و اون یکی رو هم دوست دارم؟ :/

پاسخ:
فصل خوب از دید شما فصلیه که منچستر برای صدر بجنگه دیگه؟ :))
.
طوری نیست. موافق باشین. ما هم می‌شیم مخالفین. بعد حتی می‌تونیم مبارزۀ تن به تن راه بندازیم.
۰۵ تیر ۹۸ ، ۲۰:۱۸ احسان ‍‍
اوهوم ... اینطور رو منم موافقم. خودمم گاهی وقت‌ها دوست دارم یه تیم ببره و برگرده به دوران اوج‌ش تا هم جذابیت بیشتری به این فوتبالِ پر از جذابیت تزریق بشه و هم ارزش واقعیِ جام مشخص باشه.
متاسفانه فوتبالمون هم مثل خیلی از چیز‌هایِ دیگه‌مون رو به راه نیست! شایدم نمی‌خوان رو به راه باشه وگرنه ایده گرفتن و اجرا کردنش تو این سال‌ها امکان پذیر بوده و هست.
من طرفدارِ سفید‌هایِ مادریدم :)
پاسخ:
بین خودمون بمونه اما من از کل فوتبال اسپانیا بدم میاد. بارسال و رئال و سویا و ختافه حتی. :) 
از تیم ملی اسپانیا هم باز دل خوشی ندارم. 
نگو آقا! احساس کهولت می‌کنم. الان یادم اومد یه پوستر روزنامه‌ای داشتم از ویالی با عنوان «جیان لوکا ویالی، قصه‌نویس کودکان». ولی اصلاً یادم نیست دلیل انتخاب این عنوان چی بود. یعنی نمی‌دونم واقعاً قصه نوشته بود یا عنوان انحرافی بود؟
پاسخ:
الان زدم ویکی‌پدیا و متوجه شدم اصلاً قبل از اینکه من بیام سمت فوتبال ایشون بازنشست شده. :) 
من با جام‌جهانی 98 فوتبالی شدم. بعد از بازی ایران-استرالیا. بعد از اون گل مهدوی‌کیا و غوغای عابدزاده توی جام جهانی. قبل از اون رو زیاد به خاطر ندارم.
خب منم طبعا فقط بخش میلانش رو باهات هستم. اون دوره فرا کهکشانی کاکا.‌ کافو. پیرلو. اینزاگی.سیدورف. گتوزو! چه تیمی بود...! همیشه توی پلی استیشن و فیفا سر برداشتنش دعوا بود. 
پاسخ:
من هنوزم اگر قرار باشه pes یا fifa بازی کنم میلان رو برمی‌دارم. :)
بعد اینکه جا داره از دیدا هم یادی کنیم. دروازه‌بانی بود برای خودش. 
پیتر چک؟ اونکه دیگه آرسنالیه😁
فکر کنم پنجاه سال دوم ندیدن روی قهرمانی داره برای چلسی شروع میشه‎:D
پاسخ:
چک همیشه بازیکن چلسیه. :)))
مگه میشه دروازه‌بانی که باهاش قهرمان اروپا شدیم رو یادمون بره؟ مگه میشه دروازه‌بانی که سلامتیش رو به خطر انداخت رو یادمون بره؟ هربار که اون کلاه رو روی سر چک می‌دیدم، هربار که توی دروازۀ آرسنال قرار می‌گرفت به اونی که باعث شد چک از چلسی جدا بشه لعنت می‌فرستادم. 
برای من یکی از صحنه‌های پر از غم دنیای فوتبال این عکسه. آخرین بازی پیترچک در زمین فوتبال. اون هم جلوی تیم سابق، روبروی چلسی. شبی که چلسی قهرمان اروپا شده بود و چک آروم آروم زمین رو برای همیشه ترک کرد.
 خوشحالم که سال دیگه قراره دوباره برگرده به چلسی.
من هم بارسارو دوس داشتم هم رئال مادرید.هرچند به دومی بدو بیراه میگفتم.ولی تکنیکال بودن خدایی.
بعدشم تو جام جهانی هم بلژیکو دوس داشتم هم فرانسه.خب نمیشد که-_-
ولی! واقعا قرار نیست همیشه طرفدار یک تیم بود.
پی نوشت:این استثنا برای استقلال پرسپولیس صدق نمیکند.
پاسخ:
بیشتر منظورم دو باشگاه از دو کشور متفاوت بود. :)
خب مثلاً نمیشه هم رئال رو دوست داشت هم بارسا رو؛ یا نمیشه هم هوادار منچستر بود هم لیورپول. فلسفۀ این باشگاه‌ها و تاریخچه‌ای که دارن با هم در تضاده. درست مثل استقلال و پرسپولیس. حتی چندین درجه پررنگ‌تر و بیشتر.
البته میشه مثلاً بگیم از بازی تیم‌هایی که با شکل دلخواهمون بازی می‌کنن لذت می‌بریم. حتی اگر اون تیم لیورپول کلوپ باشه. 

دوتا باشگا تو دوتا کشور مختلف که یکم راحت تره پذیرشش.نه؟
اگر مثلا یه کشور تو یه لیگ باشن بده.مثلا چلسی و منچستر سیتی.عین راه رفتن رو چاقوعه!
با جمله اخر موافقم.بازی تیم هایی که برای ما لذت بخشن.
پاسخ:
آره. لااقل برای من که قابل پذیرشه. :)
ولی خب دیگران نظر خودشون رو دارن دیگه.

شما باز تو این سال ها یه چند نفری رو دیدین که طرفدار چلسی باشه. من تا همین الان ندیده بودم :) بالاخره یکی پیدا شد که از چلسی محبوب من حرف بزنه :)
من همون دورانی با چلسی آشنا شدم که مورینیو سرمربیشون بود. بازیشون برام هیجان انگیز بود. جان تری، لمپارد، اشلی کول، چک، دروگبا و ... یه هافبک بود که بازیشو خیلی دوست داشتم؛ همیشه وقتی میومد زمین من کیف می کردم. بازی رو هجومی تر می کرد! اسمش ولی یادم رفته!
اون دوره هیجان انگیز فقط تونستم مامانمو با خودم همراه کنم. فوتبال خارجی فقط بازی چلسی رو با من می دید :) وقتی بقیه تیما بازی داشتن می گفت من طرفدار همون تیمیم که چک بازیکنشه :)) یعنی علامت و نشان چلسی چک بود :) و معلومه که هنوزم هر جا بازی بکنه طرفدار چلسیه!
بعد یه بازی ای که خیلی از چلسی یادمه بازیش با بارسا بود. دقیقا یادم نیست لیگ قهرمانان اروپا بود یا چی. ساعت 23 به بعد بود و فکر کنم چلسی با وجود بازی خیلی فوق العاده اش 4- 2 باخت و به اذعان همه به لطف کاملا آشکار داور. چقدر سر اون بازی حرص خوردم و بغض کردم. از همون شب از بارسا و اینیستا متنفر شدم!
مدت هاست دیگه بازی ها رو دنبال نمی کنم ولی هنوزم وقتی از جدول لیگ جزیره حرفی به میان میاد تنها چیزی که دلم می خواد بدونم جایگاه چلسیه و چه جذاب که امسال هم چک قراره برگرده هم لمپارد.
چند روزیه دارم کتاب  "بریت ماری اینجا بود" رو می خونم و مدام چشمم دنبال یه حرفی راجع به چلسی بود تا دیروز که بالاخره رسیدم به چلسی، دلم خواست با فردریک بکمن یه بحث طولانی بکنم و یه چیزهایی رو براش روشن بکنم :دی
ببخشید پر حرفی کردم :)))
پاسخ:
خوبه این پست بانی خیر شد. چند نفر جدید پیدا کردیم و با هم آشنا شدیم. (:
آخ از اون بازی. اون شب به قدری تلخ بود که دلم می‌خواست تا خود صبح به داور فحش بدم. : |
.
الان که دارم کامنت رو جواب میدم رسماً لمپارد سرمربی شد دیگه :)

یا خدااااااااااااااااااااااااااا!
چقدر حجم کامنت بعد از ثبت زیادتر می شه :/
پاسخ:
:)
طولانی نشد که. خوبه. کامنت هرچی طولانی‌تر بهتر. تازه طرفدار چلسی هم هستین. تا صبح هم می‌نوشتین ایرادی نداشت.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی